5 kroków budowania kultury organizacyjnej

Sieć Firm Przyszłości
Polski Fundusz Rozwoju
30.04.2024 Aktualizacja: 06.05.2024
Ilustracja przedstawiająca ludzi pracujących w jednej organizacji
Formatted text

Czym tak naprawdę jest kultura organizacyjna firmy i jakie są jej rodzaje? Jaką rolę odgrywa ten element w kontekście funkcjonowania zarówno mniejszych, jak i większych podmiotów? Co warto wiedzieć o korzyściach, które przynosi? Pytań jest wiele. Już teraz sprawdź odpowiedzi na nie, aby zwiększyć swoją wiedzę na temat kultury organizacyjnej, czyli pojęcia, które współcześnie ma coraz większe znaczenie praktyczne.

Kultura organizacyjna firmy – co to jest?

Kultura organizacyjna firmy to złożony zestaw wartości, przekonań, norm, zachowań i praktyk, które kształtują sposób, w jaki ludzie w organizacji się zachowują i jak funkcjonuje firma jako całość. Jest to swoisty "charakter" organizacji, który wpływa na atmosferę pracy, relacje między pracownikami, podejmowanie decyzji, innowacyjność, efektywność oraz wiele innych aspektów.

Jakie są podstawowe funkcje kultury organizacyjne?

Kultura organizacyjna spełnia wiele funkcji w ramach firmy, wpływając na wiele aspektów jej funkcjonowania. Oto kilka podstawowych funkcji kultury organizacyjnej:

  • Utrzymywanie tożsamości i spójności: pomaga określić tożsamość firmy, definiując jej wartości, misję i cele. Dzięki temu wszyscy pracownicy mają jasny obraz tego, jaka jest firma i co reprezentuje, co sprzyja więzi między pracownikami.
  • Kształtowanie zachowań pracowników: pokazuje pewne standardy zachowań, normy i wartości, które wpływają na to, w jaki sposób pracownicy komunikują się ze sobą, podejmują decyzje i reagują na różne sytuacje.
  • Ułatwianie integracji nowych pracowników: może ułatwić proces adaptacji nowych pracowników, ponieważ jasno określa oczekiwania wobec nich i pomaga im zrozumieć, jakie są wartości i normy obowiązujące w firmie.
  • Motywowanie pracowników: może pełnić rolę motywacyjną, nagradzając zgodne z nią zachowania i osiągnięcia pracowników oraz oferując im poczucie przynależności i satysfakcji z pracy.
  • Wspieranie innowacyjności: promowanie otwartości, eksperymentowania i akceptacji ryzyka, mogą sprzyjać powstawaniu innowacyjnych pomysłów i rozwiązań.
  • Zwiększanie efektywności organizacji: Poprzez promowanie współpracy, zaufania i zaangażowania pracowników, kultura organizacyjna może przyczynić się do zwiększenia efektywności i wydajności całej firmy.

Te funkcje nie są wzajemnie wykluczające się i często wzajemnie się uzupełniają.

Kultura innowacyjna firmy

Czy Twoja firma posiada własną definicję innowacji? Co będzie inwestycją, a co ukrytym kosztem? Kiedy spodziewać się zwrotów, co będzie takim zwrotem i jak te zwroty mierzyć?

Formatted text

Jak zbudować kulturę innowacyjności w firmie?

Budowanie kultury innowacyjności to proces długotrwały, który wymaga zaangażowania wszystkich poziomów organizacji, ale może przynieść znaczne korzyści w postaci zwiększonej konkurencyjności i zdolności adaptacji firmy do zmian na rynku. Od czego zacząć? Przede wszystkim od zdefiniowania celów i wartości innowacyjności: Określenie jasnych celów związanych z innowacyjnością i zintegrowanie ich z wartościami firmy. To pomoże pracownikom zrozumieć znaczenie innowacyjności dla organizacji i będzie stanowić wytyczne dla ich działań.

Ważnym elementem jest również pozyskiwanie opinii pracowników na temat procesów i kultury organizacyjnej. Poczucie zaangażowania pracowników może przyczynić się do bardziej efektywnego budowania kultury innowacyjności.

Dodatkowo warto organizować szkolenia i warsztaty dotyczące kreatywności, projektowania myślenia, oraz metodologii innowacyjnych, aby pomóc pracownikom rozwijać umiejętności potrzebne do generowania i realizowania pomysłów.

Edukacja od PFR

Propozycją szkoleń w kierunku rozwijania kultury organizacyjnej jest bezpłatny kurs online „Kultura innowacyjna firmy”. Czy innowacja to gra zespołowa? Co wspiera innowacje w firmie? Czy Twoja firma posiada definicję innowacji? Duża dawka inspiracji w rozwoju kultury. Czego można się dowiedzieć:

  • Poznanie, czy innowacja to gra zespołowa?
  • Odkrycie, jakie zachowania, postawy, motywacje wspierają innowacyjność i ja warunkują? 
  • Poznanie, jak wdrażać kulturę innowacyjności w firmie? 
  • Jak działać w świecie permanentnej zmiany i kiedy wprowadzać innowacje, aby dawały przewagę biznesową? 

Do kursu zaprasza jego ekspert dr Iwo Zmyślony, projektant zmiany i kultury organizacji i doradca m.in. w zakresie wdrożenia zmiany w firmach, zarządzania komunikacją w projektach.

Najważniejsze wnioski

Podsumowując, kultura organizacyjna jest kluczowym elementem w każdej firmie, który wpływa na sposób działania całej organizacji, relacje między pracownikami, a także na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy. Dlatego warto inwestować w ten aspekt funkcjonowania firmy, między innymi poprzez wsparcie zaangażowania i edukowania pracowników.

Najnowsze wpisy

Ilustracja ESG
06-05-2024

Strategia ESG - co to jest oraz co powinna uwzględniać?

Zrównoważony rozwój staje się kwestią strategiczną dla wielu firm. Pojawiają się oczekiwania nie tylko związane z realizacją celów biznesowych, ale również pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko naturalne.
06-05-2024

Design thinking - "nie dziękuję", czyli innowacje w firmie

Na przestrzeni ostatnich lat narosło wiele mitów nt. różnych sposobów pobudzania kreatywności i innowacyjności w organizacji. Po szybkim zachwycie metodykami takimi jak design thinking nastał czas refleksji i ewaluacji działań.
Młody mężczyzna podpierający głowę rękoma
26-04-2024

Jak pokonać stres w pracy? 4 skuteczne sposoby

Według niektórych źródeł, stres w pracy co najmniej raz w tygodniu odczuwa niemal 70 % pracowników w Polsce. To więc powszechny problem, który może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Jak więc wyeliminować stres w pracy?