Pierwszy dzień w nowej pracy - jak się przygotować i o czym pamiętać?
Nowa praca – co warto wiedzieć przed pierwszym dniem?
Przygotowując się do pierwszego dnia w nowej pracy, postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji o samej firmie. Poczytaj wypowiedzi internautów, ale nie bierz ich za pewnik, bo za każdą osobą stoi inna historia zatrudnienia, a czasem i nie najczystsze intencje. Przejrzyj profile firmy w mediach społecznościowych, dowiedz się, w jaki sposób się komunikuje – być może podejmuje ciekawe działania społeczne lub lokalne? Warto wiedzieć takie rzeczy wcześniej, aby nie być zaskoczonym.
Przed pierwszym dniem w pracy przyda Ci się też wiedza praktyczna: sprawdź dokładnie, ile może Ci zająć dojazd, żeby nie spóźnić na wyznaczoną godzinę. Daj sobie pewien zapas czasu, ponieważ komunikacja zbiorowa bywa zawodna, a i własny samochód nie gwarantuje punktualności. Wystarczy kłopotliwa pogoda albo zdarzenie drogowe, żeby uniemożliwić Ci dotarcie na czas. Sprawdź także, jeśli jesteś kierowcą, czy firma posiada parking lub ewentualnie, gdzie jest możliwość zaparkowania samochodu. Jeśli otrzymałaś/otrzymałeś już kartę wejściową (w wielu firmach zastąpiła ona klasyczną listę obecności), nie zapomnij zabrać jej ze sobą.
Pierwszy dzień w nowej pracy – jak się przygotować?
Choć nowa praca wiąże się z pewnym napięciem, jest kilka istotnych kwestii, dzięki którym możesz sprawić, aby pierwszy dzień przebiegł sprawnie, a stres związany ze zmianą pracy nie wpłynął znacząco na obniżenie Twojego nastroju. Przed rozpoczęciem nowej pracy zadbaj więc o odpowiednią dla Ciebie ilość snu, pamiętaj o nawodnieniu, staraj się też jeść posiłki, które nie wpłyną negatywnie na Twoje samopoczucie, czyli na przykład nie obciążą nadmiernie organizmu. Jeśli w zakładzie pracy nie masz do dyspozycji kantyny, zabierz ze sobą jedzenie, które zamierzasz spożyć w ciągu dnia. W przyszłości na pewno przekonasz się, jakie masz w tym zakresie możliwości i jakie panują w firmie zwyczaje, ale na początek warto być zabezpieczonym.
Również z dbałości o własne samopoczucie, przemyśl wcześniej, w co zamierzasz się ubrać. Jeśli w firmie panuje dress code, postaraj się dostosować do oczekiwań. Jeżeli nie ma żadnych wytycznych co do stroju, poszukaj zdrowego kompromisu między charakterem sytuacji a własnym stylem. Niech ze stylem idzie całokształt: zadbane włosy, świeże i wyprasowane ubrania, a jeśli lubisz perfumy: zapach, który nie przytłoczy otoczenia.
Jak radzić sobie z trudnymi początkami w nowej pracy?
Zanim przestąpisz próg nowego miejsca zatrudnienia, zadbaj o to, by zredukować stres w pracy, związany ze zmianą pracy (lub jej podjęciem, jeśli to Twój początek na ścieżce kariery). Przede wszystkim uświadom sobie, że skoro rekruter czy pracodawca wybrał Ciebie, dostrzegł w Tobie potencjał i uznał, że posiadasz wystarczające kompetencje, aby objąć dane stanowisko. Nie martw się tym, że nie wiesz wszystkiego – to zupełnie normalne w nowej firmie. Dlatego czeka Cię proces onboardingu, szkolenie i mnóstwo nowej wiedzy. Dopiero one dadzą Ci pełniejszy obraz przedsiębiorstwa, a w toku codziennej pracy przekonasz się, jak funkcjonują poszczególne procesy.
Trudne początki w pracy mogą się zdarzyć, ale aby zredukować możliwość ich wystąpienia, przyda Ci się kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z tym nowym wyzwaniem. Aby trudne początki zamienić w pasjonujące wyzwanie, potrzebne Ci będą:
- Cierpliwość: nowe środowisko, nowe zadania i nowi ludzie oznaczają dużą zmianę. Pamiętaj, że aby się wszystkiego nauczyć i przystosować, potrzebujesz czasu. Nie oczekuj więc od razu od siebie perfekcji.
- Ciekawość: nie bój się pytać o rzeczy, które są dla Ciebie niejasne. Większość osób docenia twartość i chęć do nauki, a Tobie odpowiedzi na ważne pytania pozwolą szybciej zrozumieć oczekiwania oraz procedury w firmie.
- Zrozumienie dla kultury firmy: każde miejsce pracy to wypadkowa oczekiwań pracodawcy i nastawienia zespołu, dlatego każe ma własną unikalną atmosferę. Nie porównuj, nie oceniaj, ale obserwuj – zorientuj się, jakie panują nieformalne zasady, w jaki sposób komunikuje się ze sobą zespół, jakie wartości wyznaje się w firmie.
- Priorytetyzacja zadań: aby ilość nowych aktywności Cię nie przytłoczyła, spróbuj ustalić, które z nich są najważniejsze i nauczeniu się wykonywania których należy się skupić w pierwszej kolejności.
- Dbałość o siebie: jak najbardziej wskazane jest, aby starać się w pracy, ale w tej nowej i niełatwej sytuacji nie zapominaj także o sobie. Zwłaszcza w obliczu stresu, związanego ze zmianą pracy, zadbaj o zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
Jak przełamać lody z nowym zespołem?
Niewykluczone, że stresują Cię nie tylko wyzwania, związane ze zmianą czy podjęciem pracy, ale również fakt, że będzie musiała/musiał odnaleźć się w nowym zespole. Przede wszystkim pamiętaj o uśmiechu, bo choć możemy banalizować obecne w zachodniej kulturze small talki i wszechobecne „how are you?”, drobne życzliwości i uśmiech naprawdę potrafią sprawić, że dzień staje się lepszy. Dlatego nie bój się budować relacje: podejmuj choćby krótkie rozmowy o pracy, hobby czy czasie wolnym – to może pomóc Ci znaleźć z kimś platformę porozumienia. Dla zespołu także jesteś nową osobą, daj więc czas zarówno sobie, jak i innym, ponieważ relacji nie buduje się z dnia na dzień.
Bez względu na wszystko, staraj się zachować uprzejmość i okazywać szacunek wobec innych członków zespołu. Nawet jeśli musisz obronić jakość swojej pracy czy kompetencje, postaraj się zrobić to bez krytykowania osoby czy argumentów ad personam, taka postawa będzie świadczyła o Twoim profesjonalizmie. Jeśli sprawy idą w złym kierunku i czujesz, że bezpodstawna krytyka Twojej pracy czy osoby zdarza się zbyt często i nie ma na celu poprawienia jakości pracy, pamiętaj o swoich prawach i nie pozwalaj na mobbing, choćby stanowisko wydawało się pracą Twoich marzeń.
Budowanie dobrego pierwszego wrażenia
Duży wpływ na to, jak zostaniesz odebrana/odebrany, ma Twoja postawa. Nie obawiaj się, jeżeli masz introwertyczną naturę, bo różnorodność w środowisku pracy jest normalna. Staraj się jednak pamiętać, że w miejscu pracy liczą się zarówno kompetencje zawodowe, jak i Twój stosunek do innych osób, dlatego wymieniaj z ludźmi uprzejmości, postaraj się zachowywać życzliwie. Staraj się czasem zamienić kilka zdań, choćby podczas przerwy na posiłek czy przy ekspresie do kawy – z czasem te rozmowy zaczną wypadać bardziej naturalnie.
Nie krytykuj nadmiernie poprzednich pracodawców, to nigdy nie świadczy dobrze o osobie. Krytykę tego, co widzisz w nowej pracy, także zostaw na później – być może będziesz motorem zmiany pewnych procesów. Jednak na początku lepiej przyjąć pozycję obserwatora i spokojnie zorientować się co do zwyczajów panujących w nowym miejscu pracy.
Jak zachować pewność siebie mimo zmiany pracy – stres
Stres nie zawsze jest zły, bywa motywujący i napędzający do działania, ale jeśli pojawia się zbyt często, a jego poziom jest za wysoki, potrafi skutecznie zablokować kreatywność i chęć działania. Przede wszystkim pamiętaj, że posiadasz kompetencje na dane stanowisko, skoro zostałaś na nie wybrana/wybrany. Nie narzucaj sobie od razu presji perfekcji, dopiero uczyć się obowiązków w nowej firmie i będziesz w związku z tym popełniać błędy. Nie bój się pytań, inaczej nie zdołasz się dowiedzieć wielu kwestii, a brak tej wiedzy może narazić Cię na negatywny feedback.
Jeżeli jednak stres przed pracą dopada Cię zbyt często, postaraj się znaleźć przyczynę. Może chodzi o nadmiar obowiązków, a może frustrują Cię nieadekwatne do odpowiedzialności zarobki? Być może problem da się rozwiązać poprzez rozmowę z przełożonymi lub działem HR, a poziom stresu spadnie.
Zmiana pracy – jak się adaptować w nowym środowisku?
Nowa praca oznacza nowe środowisko: miejsce, ludzie, obowiązki, oczekiwania. Postaraj się zachować elastyczność i nie powołuj wciąż na doświadczenia z poprzedniego miejsca pracy. Być może uda Ci się z czasem przenieść dobre wzorce, ale na to także potrzeba czasu. Zamiast tego, zachowaj pewną elastyczność, której mogą wymagać nowe zadania i zmienne okoliczność. Staraj się wykazać otwartość na nowe pomysły i metody pracy, które mogą okazać się ciekawym doświadczeniem i przyczynkiem do Twojego zawodowego rozwoju.
Zmiana pracy lub jej podjęcie po raz pierwszy oznacza sporą zmianę w życiu – nie tylko zawodowym. Stres związany z tym procesem jest normalnym zjawiskiem, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, dać sobie czas i pozwolić na margines błędu. Dawaj z siebie w pracy tyle, ile możesz, ale jednocześnie dbaj o własny dobrostan.