Jak zdobyć pracę bez doświadczenia? Sprawdzone sposoby na pierwszy etat
Zdobycie pierwszej pracy jest bardzo ważne dla rozpoczęcia kariery zawodowej. Jednak bywa to dość trudne, ponieważ ogłoszeń typu „praca bez doświadczenia” jest znacznie mniej. Co zrobić, aby przekonać przyszłego pracodawcę do wyboru właśnie swojej kandydatury i jak znaleźć pracę bez doświadczenia, która będzie wartościowa, da szansę na pewną przyszłość i możliwość rozwoju kariery?
Przygotowanie skutecznego CV bez doświadczenia
W odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć pracę, jednym z kluczowych aspektów jest przygotowanie Curriculum Vitae. Jednak CV bez doświadczenia wygląda dość ubogo i najczęściej jest krótkie. Aby zainteresować potencjalnego pracodawcę i uzyskać przewagę nad innymi kandydatami, w CV do pierwszej pracy bez doświadczenia dobrze jest skupić się na posiadanym wykształceniu oraz innych posiadanych już atutach niezwiązanych stricte z doświadczeniem zawodowym. Mogą być one jednak kluczowe dla wykonywania konkretnych obowiązków i zadań w ramach danego stanowiska.
Nawet kandydat, który nie posiada jeszcze doświadczenia zawodowego w innych firmach czy miejscach pracy, może być cennym nabytkiem dla potencjalnego pracodawcy i mieć przewagę nad innymi kandydatami np. w postaci chęci do pracy, entuzjazmu i intencji, a także braku niekorzystnych nawyków z poprzednich zakładów pracy.
Jak napisać CV do pierwszej pracy bez doświadczenia?
Każde CV, także CV bez doświadczenia powinno rozpoczynać się od sekcji zawierającej dane teleadresowe kandydata oraz informacje odnośnie do posiadanego wykształcenia czy przygotowania do określonego stanowiska pracy. Wyszczególnij ukończone studia, a także praktyki studenckie czy kursy i szkolenia istotne dla branży, w której starasz się o zatrudnienie. Warto tu wymienić także wolontariaty czy działalność w różnego rodzaju organizacjach.
Aby Twoje CV do pierwszej pracy bez doświadczenia wyglądało przyzwoicie i stanowiło interesującą ofertę na tle innych kandydatów, przy wyszczególnieniu praktyk czy wolontariatów wypisz najważniejsze czynności, które były Twoim udziałem. To m.in. takie zadania jak prowadzenie danych w programie Excel, tworzenie prezentacji, współtworzenie strategii marketingowej itp.
Podkreślanie umiejętności i osiągnięć
Brak wcześniejszego zatrudnienia wcale nie oznacza, że CV bez doświadczenia będzie krótkie i nieatrakcyjne. Po wyszczególnionym wykształceniu istotne będzie zaprezentowanie posiadanych umiejętności z podziałem na kompetencje twarde i miękkie. Ważna jest tu kolejność. Najpierw należy wymienić te umiejętności, które będą najistotniejsze dla potencjalnego pracodawcy i najważniejsze dla stanowiska, o które się starasz. Przykładowo, wielozadaniowość w pracy ważna będzie w obsłudze biura. Jeśli starasz się o pracę w marketingu czy reklamie, Twoim atutem może być znajomość pracy z takimi instrumentami jak np. narzędzia AI.
Kompetencje twarde to te umiejętności, które albo się posiada, albo nie. Są one ściśle związane z wiedzą specjalistyczną. To m.in.:
- znajomość pakietu Office,
- prawo jazdy kat. B,
- język angielski na poziomie C1,
- obsługa kasy fiskalnej,
- prowadzenie profili w sferze social media,
- obsługa urządzeń biurowych,
- obróbka graficzna zdjęć.
Umiejętności miękkie to natomiast cechy psychospołeczne i predyspozycje, które znacznie wpływają m.in. na przystosowanie pracownika do otoczenia, współpracę z innymi, wydajność czy efektywność. Wśród kompetencji miękkich, które najczęściej są najbardziej pożądane przez pracodawców, znajdują się takie jak:
- chęć rozwoju i doskonalenia zawodowego,
- umiejętność pracy w zespole,
- umiejętność dobrej organizacji pracy i zarządzania czasem,
- wysoka kultura osobista,
- kreatywność,
- asertywność,
- punktualność,
- łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
- otwartość na nowe technologie i metody pracy.
W CV warto też umieścić informacje odnośnie do wygranych konkursów, zrealizowanych projektów czy udziału w różnych przedsięwzięciach i innych wydarzeniach branżowych.
Pamiętaj jednak, aby zarówno w kwestii wykształcenia, jak i umiejętności w CV umieścić wyłącznie informacje zgodne ze stanem faktycznym. Osoby prowadzące rekrutację, jak i pracodawcy często podczas spotkań z kandydatami prowadzą różnego rodzaju działania sprawdzające umiejętności i weryfikujące dane umieszczone w złożonych dokumentach.
Gdzie najlepiej szukać pracy bez doświadczenia?
Osoby bez doświadczenia mogą starać się o przyjęcie do pracy na stanowiska, które odpowiadają ich kwalifikacjom. Jednak można również skorzystać z różnych programów praktyk, staży zawodowych czy ofert pracy z opcją przyuczenia do wykonywania zawodu.
W kwestii tego, gdzie najlepiej szukać pracy, często tego typu oferty można znaleźć w branży sprzedażowej i związanej z obsługą klienta.
Praca zdalna bez doświadczenia
Osoby, które wcześniej nie były nigdzie zatrudnione, może zainteresować również praca zdalna bez doświadczenia. Obecnie na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Dla firm natomiast to spora oszczędność.
Praca online jest też dobrym sposobem na zdobycie pierwszego doświadczenia jeszcze w trakcie studiów. Często taka forma pracy umożliwia dopasowanie wykonywanych czynności do codziennych zadań i realizowanie ich w dogodnym trybie i na korzystnych warunkach.
Rozwijanie umiejętności i zdobywanie doświadczenia
Aby zwiększyć swoje szanse na podjęcie pracy bez doświadczenia na dobrym stanowisku, poza studiami i rozwijaniem posiadanych kompetencji na różnego rodzaju warsztatach czy szkoleniach warto też rozważyć darmowe kursy online. To świetny sposób na zwiększenie swoich kwalifikacji i rozwój osobisty, a także aktualizację posiadanej wiedzy i udowodnienie przyszłemu pracodawcy, że faktycznie chętnie będziemy realizować wszelkie inicjatywy związane z doskonaleniem.
Każdy kurs to również szansa na wymianę doświadczeń i zapoznanie się z innowacjami w danej branży. Darmowe kursy online mogą też być inspiracją dla kolejnych działań i form kształcenia.
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
Starając się o pracę bez doświadczenia, jak i posiadając już na swoim koncie zawodowym zakończone współprace, trzeba też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rekruter lub pracodawca zapytają o powody, dla których kandydat chce podjąć zatrudnienie właśnie w tym miejscu i gdzie widzi siebie za kilka lat.
Warto też przeanalizować dokładnie profil działalności firmy, zdobyte wyróżnienia i specyfikę działań. Podczas rozmowy dobrze jest zachować pozytywne nastawienie i postarać się opanować stres. Istotne jest również ©, raczej formalne. Pamiętaj też o wyciszeniu, a najlepiej wyłączeniu telefonu komórkowego i przybyciu na umówione spotkanie na czas. Często to właśnie szczegóły czy błyskotliwe odpowiedzi decydują o wyborze konkretnej osoby na dane stanowisko. Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, że ewentualne braki w wykształceniu, kursach specjalistycznych czy konkretne umiejętności twarde można z powodzeniem nabyć, pracując już na określonym stanowisku.
Podsumowanie
Zdobycie pracy bez doświadczenia jest jak najbardziej możliwe i to nie tylko na podstawowych stanowiskach najniższego szczebla. Kluczem do sukcesu jest pozytywne nastawienie, odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej oraz solidne CV. W przypadku niepowodzeń nie należy się załamywać, a próbować zdobyć wymarzoną pracę w firmach o podobnym profilu. Warto też nieco zwiększyć swoje szanse na rynku pracowników poprzez realizowanie kursów i szkoleń, także darmowych i dostępnych online.