Zero Waste w biurze - jak wprowadzić ekologiczne praktyki, które zmienią Twoje miejsce pracy?

20.06.2024 Aktualizacja: 21.06.2024
Kobieta pracująca na laptopie
Redakcja Strefy Wiedzy
Polski Fundusz Rozwoju
Formatted text

Współczesny świat wymaga od nas odpowiedzialności, a więc myślenia nie tylko w kategoriach własnego komfortu, ale także tego, co zostawiamy po sobie kolejnym pokoleniom. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wykonywania codziennych czynności postępować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jeśli nie do końca wiesz, jak zacząć wprowadzać zasady Zero Waste w biurze, jesteś we właściwym miejscu – podpowiemy sprawdzone rozwiązania, zarekomendujemy ciekawe szkolenia i przydatne aplikacje.

Jak wprowadzić Zero Waste w biurze?

W obliczu mnogości informacji, związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem, masz prawo czuć konsternację. Nie trzeba od razu porywać się na rewolucję, zresztą taki sposób działania może budzić opór współpracowników i przynieść odwrotny efekt. Tutaj prędzej sprawdzi się metoda małych kroków, a więc stopniowe wprowadzanie modyfikacji np. w obiegu dokumentów i kształtowanie dobrych nawyków, jak choćby używanie wielorazowych kubków czy butelek na wodę. Jednocześnie warto stawiać na szkolenia zespołu, bo zmiana, zanim zajdzie na biurkach, musi zajść w głowach – dopiero postępowanie wynikające z przekonań może być naprawdę efektywne. Przydatnych kursów, prowadzonych przez ekspertów oraz warsztatów z certyfikatem warto szukać na zaufanych platformach: https://strefawiedzypfr.pl/warsztaty

Jakie zmiany można bezboleśnie wprowadzić w przestrzeni biurowej, aby zmierzać ku Zero Waste? Odpowiedzi na początek są trzy:

  • cyfryzacja,
  • zarządzanie energią,
  • segregacja odpadów i recykling.

Redukcja zużycia papieru i cyfryzacja - cyfrowe notatki w Evernote oraz DocuSign

Na początek warto zacząć od cyfryzacji, a więc np. e-faktur, które nie wymagają drukowania. Podpis elektroniczny załatwi także sprawę w przypadku sygnowania umów czy zleceń. W tym przypadku w organizacji pracy pomoże aplikacja DocuSig, która ułatwi zarządzanie umowami elektronicznymi.

Jeśli do pracy w danej branży niezbędne są notatki, zamiast tradycyjnych notatników czy kalendarzy, warto przyjrzeć się aplikacjom, jak Evernote. Za jej pomocą można nie tylko przechowywać i archiwizować notatki, ale też łatwo tworzyć je z plików tekstowych, stron www, zdjęć, nagrań, a nawet odręcznych notek.

Zarządzanie energią i zasobami - monitorowanie zużycia energii dzięki ENERGY STAR Portfolio Manager

Każde miejsce pracy wiąże się ze zużyciem energii. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile i na co ją zużywamy. Po prostu korzystamy z urządzeń, by wykonać swoje obowiązki. Tymczasem pojawiło się na rynku ciekawe narzędzie, którego można używać do pomiaru i śledzenia zużycia energii i wody, a także emisji gazów cieplarnianych, czyli ENERGY STAR Portfolio Manager. Aplikacja jest tak skonstruowana, że można włączyć ją do programów efektywności energetycznej całego obiektu.

Segregacja odpadów i recykling - zarządzaj odpadami z WasteConnect

Trzeci element ekologicznej biurowej rutyny to śmieci, a więc segregacja odpadów oraz finalnie recykling tych, które się do tego nadają. Aby ułatwić sobie tę czynność, warto postawić na aplikację WasteConnect – dzięki niej można ustalić harmonogramy odbioru śmieci, ustawić odpowiednie przypomnienia i powiadomienia, zaczerpnąć wiedzy.

Eko biuro - praktyczne rozwiązania

W codziennym życiu biura można zacząć od niewielkich zmian i stopniowo wypracowywać dobre nawyki u całego zespołu. Filozofii Zero Waste sprzyja redukcja produkowanych śmieci, zwłaszcza tych, niedających się przetworzyć. Warto się na tym skoncentrować, zwłaszcza, że ta kwestia nie wymaga wielkich nakładów finansowych.

Używanie wielorazowych produktów

Na początek dobrze jest przyjrzeć się zużyciu różnych produktów w biurze. Wiele zależy od branży, jednak są rzeczy, które przydają się wszędzie. Dla przykładu: do przenoszenia i przetrzymywania lepiej używać płóciennych toreb niż plastikowych reklamówek. Warto też przestawić się na długopisy, w których można wymienić wkład i które nie muszą od razu lądować w koszu. Inny, ale równie ważny drobiazg, to gąbki do mycia naczyń w części socjalnej biura– te sztuczne nie dość, że szybko się zużywają, są niehigieniczne. Tymczasem z powodzeniem zastąpiąje myjki konopne, które przy odpowiedniej dbałości spokojnie wystarczą na kilka miesięcy stosowania.

W codziennym życiu biura sprawdzą się także naczynia wielorazowego użytku, w tym butelki i kubki na wodę. Tu kolejna ważna sprawa – w zasadzie w całej Polsce można pić wodę z kranu, dlaczego więc z tego nie korzystać? Ostatecznie rozwiązaniem są dystrybutory z wodą albo montaż dyspensera, który dodatkowo przefiltruje wodę z kranu i pomoże przekonać niepewnych jej jakości.

Ograniczenie plastiku

Tutaj biuro może się wykazać na wielu polach – od zamawiania produktów, które stanowią alternatywę dla plastikowych, po ograniczenie zużycia plastikowych kubków. W ich miejsce można zakupić komplet szklanek: trwałych, estetycznych i eleganckich. Tak samo rzecz się ma ze sztućcami czy talerzykami z plastiku – naprawdę lepiej zainwestować w zestaw talerzy i cieszyć się nimi przez lata. Jeśli jednak sytuacja zmusza Cię do korzystania z jednorazowych materiałów, postaw na bambusowe i drewniane alternatywy lub te pochodzące z recyklingu.

Ekologiczne zakupy biurowe

Do Zero Waste w praktyce można dążyć na wiele sposobów. Warto, żeby pamiętały o tym osoby, odpowiadające za wyposażenie biura. To na ich barkach spoczywa kwestia biurowych zakupów. Często w pierwszej kolejności kierujemy się, co zrozumiałe, ceną, ale czasem za naprawdę niewiele więcej można dostać produkty, które nie tylko powstały zgodnie z ekologicznymi standardami, ale także w przyszłości dają się zrecyklingować.

Wymaga to trochę więcej uważności, w tym czytania etykiet i opisów produktów, jednak raz zainwestowany czas będzie procentował. Dzięki tym praktykom nasze biuro będzie bardziej etyczne, co finalnie może stać się jednym z elementów przewagi konkurencyjnej na rynku.

Gospodarka obiegu zamkniętego w praktyce

Zrównoważony rozwój świadczy nie tylko o odpowiedzialności organizacji, ale też o jej konkurencyjności

Formatted text

Jak zaangażować eko pracowników w praktyki Zero Waste?

Jeśli w biurze współpracujesz z grupą osób, dobrze wiesz, że to zbiór indywidualności i prawdopodobnie różnicie się między sobą w opiniach. Dlatego, jeśli naprawdę zależy Ci, aby biuro funkcjonowało w myśl standardów Zero Waste, warto postawić nie tylko na konsekwencję w działaniu, ale także na jasną komunikację, a całemu teamowi dać szansę na podszkolenie, a finalnie identyfikację z wyznawanymi przez Ciebie wartościami.

Edukacja i świadomość ekologiczna

Nie da się wprowadzić światopoglądowej zmiany bez edukacji. Dlatego zanim w najlepszej wierze zaczniesz rewolucjonizować pracę Twojego biura, polecamy Ci organizację przynajmniej kilku spotkań z załogą, przedstawienie własnego punktu widzenia i próbę zbudowania wspólnoty, opartej o jednakowe wartości. W tworzeniu tej jednomyślnej światopoglądowo społeczności pomogą rzetelne kursy i szkolenia, jak https://strefawiedzypfr.pl/kursy/gospodarka-obiegu-zamknietego-w-praktyce .

Poza tym warto praktykować w biurze dobre nawyki, jak ograniczanie drukowania, cyfrowy obieg dokumentów czy zbiórka suchego chleba dla kogoś ze znajomych, kto np. posiada zwierzęta gospodarskie. Takie sympatyczne akcje pozwalają lepiej zrozumieć sedno problemu, a jednocześnie identyfikować się z wartościami, przybliżającymi team do filozofii Zero Waste.

Monitorowanie i raportowanie wyników

Po wcieleniu w życie zasad biura Zero Waste dobrze postawić na audyt, który wykaże, czy podjęte działania są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wykonanie raportu można zlecić firmie zewnętrznej lub wykonać go osobiście. Do tego celu niezbędne będą dokumenty, m. in. umowy na wywóz odpadów, faktury za media i wyposażenie, dane dotyczące transportu. Wprawdzie wymaga to sporo pracy, ale finalnie dzięki tym działaniom mamy szansę się przekonać, na ile nasze działania przyczyniają się do oszczędzania zasobów planety. To ważne również w kontekście realizacji obowiązków prawnych z obszaru ochrony środowiska i wdrażania związanych z Zielonym Ładem zasad zrównoważonego rozwoju.

Czytaj także: W ESG dane to podstawa  

Zero Waste w biurze buduje dobry wizerunek całej organizacji

Taki raport to także PR-owa gratka, która stanowi znakomitą bazę do zbudowania wizerunku odpowiedzianej, proekologicznej firmy. Postrzeganie organizacji w ten sposób może pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie potencjalnych pracowników, którzy często chcą dziś pracować w tych miejscach, z działaniami których pozostają etycznie w zgodzie.

Zmiana stylu prowadzenia biura czy jakiejkolwiek innej działalności jest związana ze zmianą sposobu myślenia. Wymaga większej uważności, świadomości konsekwencji działań, pracy nad dobrymi nawykami. Jednak stosując metodę małych kroków i odpowiednio edukując kadry, jesteś w stanie stworzyć odpowiedzialny zespół, który szybko zrozumie i wcieli w życie dobre praktyki, związane z Zero Waste.

Najnowsze wpisy

Młoda kobieta przed laptopem, obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję
16-12-2024

Drogie usługi w małej firmie, które Chat GPT wykona za darmo

Koszty profesjonalnych usług są dość wysokie – a co więcej, stale rosną. Co, gdybyś mógł zaoszczędzić na drogich zadaniach, takich jak tworzenie treści, analiza danych czy wsparcie administracyjne? Sztuczna inteligencja online to narzędzie, które zrobi to dla Ciebie i za Ciebie – szybko, efektywnie