Rozbudzanie motywacji do działania u kobiet w trudnej sytuacji życiowej – rozmowa z Agatą Roczniak

25.03.2024 Aktualizacja: 06.05.2024
Niepełnosprawna kobieta podczas wykładu
Oliwia Łapka
Młodsza specjalistka ds. komunikacji, Fundacja PFR
Formatted text

Pozycja kobiet w życiu osobistym i zawodowym nadal pozostaje skomplikowana na wielu płaszczyznach. O tym, jak poprawić sytuację Polek na rynku pracy opowiada Agata Roczniak – prezeska Fundacji DIVERSUM, inspiratorka i modelka oraz Ambasadorka Akademii Rozwoju, czyli programu społeczno-rozwojowego dla kobiet Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Na co dzień Agata Roczniak zajmuje się edukacją w zakresie różnorodności oraz motywowaniem. Na swoich portalach społecznościowych gromadzi tysiące obserwatorów, którzy doceniają jej zaangażowanie i profesjonalizm, a także zaczynają zmieniać postrzeganie siebie i swojego otoczenia. Inspiratorka niedawno powołała Fundację DIVERSUM, której celem jest inspiracja do zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami poprzez uświadamianie i edukację. Celem jej działań jest zamazywanie podziałów i przełamywanie stereotypów. W swoich przekazach wprost informuje o tym kim jest i jakie są jej cele, kładzie nacisk na wspieranie osób z niepełnosprawnością, ale też motywuje je do działania i do realizacji swoich planów, marzeń i celów. W jej misję wpisują się również liczne warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ramach wywiadu dla Fundacji PFR, Agata Roczniak opowiedziała jak zmieniać pozycję Polek na rynku pracy. Zapraszamy do lektury:

Oliwia Łapka: Jakie działania powinni zostać podjęte, aby osoby z niepełnosprawnościami czuły się pewniej na rynku pracy? Szczególnie na starcie. (z perspektywy pracodawców i pracowników)

Agata Roczniak: Temat jest przeogromny i dotyczy kilku kwestii przede wszystkim edukacji. Osoba z niepełnosprawnością realnie powinna chcieć znaleźć pracę. Bardzo ważna oczywiście jest przed tym edukacja i wybór swoich zainteresowań, bo one bardzo często diagnozują nam to, co chcielibyśmy robić w przyszłości. Ja będąc osobą poszukującą pracy, szczególnie na starcie, wiedziałam, że nie od razu będę miała pracę marzeń. Sprzedawałam książki przez telefon na infolinii, ale doceniłam wtedy, jak bardzo ważna jest rozmowa z drugim człowiekiem, otwartość i świadomość tego, co chcę tej osobie przekazać.

Nasza pewność na rynku pracy to nie pokonanie jednego kroku to ciągły proces. Pewność siebie możemy podkreślać poprzez kwalifikacje, które posiadamy i które ciągle mamy możliwość w sobie rozwijać. Myślę, że podstawą do rozpoczęcia pracy jest bardzo dobra umiejętność poruszania się na komputerze, z naciskiem na poruszanie się w świecie online.

Zdarza się, że osoby z niepełnosprawnością po prostu boją się pracy, dlatego uważam, że każda praca powinna być dostosowana do warunków osoby z niepełnosprawnością. Tutaj bardzo ważna jest edukacja pracodawców, która również ich ośmiela do tego by być otwartym na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Pewność można również zdobyć poprzez doświadczenia związane z szukaniem pracy, z chodzeniem na rozmowy rekrutacyjne lub przeprowadzanie ich online. Bardzo ważne jest zarazem i z perspektywy pracodawcy, i z perspektywy pracownika, aby akceptować różnorodność osób z niepełnosprawnościami. Osoby z niepełnosprawnościami, gdy siebie same akceptują, również łatwiej jest im zdobywać świat. Pracodawcy, którzy akceptują różnorodność pracowników, również im to ułatwia by zdobywać rzetelnych i zmotywowanych pracowników.

OŁ: Jak zachęcić pracodawców do budowania zróżnicowanych zespołów? Jakie benefity to za sobą niesie?

AR: Jak zachęcić? Po prostu zacząć ich zatrudniać. Tutaj również uważam, że edukacja to podstawa do akceptacji różnorodnych osób. Różnorodność prowadzi do tego, że nasza perspektywa poszerza się i zaczynamy patrzeć w podobnym kierunku, zaczynamy rozumieć potrzeby tych osób i otwieramy się na to, aby zrozumieć ich potrzeby, ograniczenia, komfort pracy (np. dostosowane biuro pod osoby z różnymi niepełnosprawnościami, czy dostosowane stanowisko pracy).

OŁ: Jak obudzić w kobietach z mniejszych miejscowości motywację do działania i pomóc im zacząć wierzyć we własne możliwości?

AR: Pierwszą podpowiedzią, którą bym mogła zaproponować to komunikacja z osobami, które uważamy za silne i bardziej odważne niż my sami. To powoduje, że zaczynamy myśleć, że każdy z nas ma zasoby do tego by zmotywować się do własnych pragnień i zacząć wierzyć we własne siły. Uważam, że bardzo ważne są grupy wsparcia dla kobiet, które w swoim środowisku czują się znacznie pewniej i otwierają się na swoje czasami bardzo trudne tematy. Integralność kobiet powoduje, że stają się one silniejsze i w następstwie stają się bardziej samodzielne i odważne. Na pewno bardzo ważna jest znowu edukacja, pokazywanie rozwiązań i perspektyw rozwoju, na przykład jak to robi Akademia Rozwoju Fundacji PFR. Czasami wystarczy, że kobieta poczuje, bo doświadczy, że to jest to, co zawsze chciała zrobić, bo poznała nowy temat. Dlatego tak bardzo ważna jest ta otwartość i chęć zdobywania nowych kompetencji.

OŁ: Czym jest dla Ciebie sukces? Jak mierzysz sukces i rozmawiasz o nim w życiu zawodowym, ale też w życiu rodzinnym? Czy rozmawiasz o nim z rodziną?

AR: Sukces dla mnie to droga. Droga podczas, której mam wiele wyzwań i na końcu czeka mnie nagroda. Nagrodą może być dla mnie realizacja warsztatów dla dzieci które na sam koniec powiedzą: dzięki Pani nie boimy się niepełnosprawności. Sukcesy mogą być też duże, jak na przykład wydanie książki z tematyki niepełnosprawności i kiedy nie masz czasu żeby odpisywać na maile z zamówieniami tych książek. Sukces to również dla mnie poczucie sensu życia, docenianie swojego życia, pomimo wielu niedogodności, uważam, że to jest postawa, która zasługuje na stwierdzenie tak to jest mój życiowy sukces. Czasami zauważam, że kobietom ciężko jest mówić o sukcesie, bo często wymagają od siebie coraz więcej. Nie potrafimy się zatrzymać i powiedzieć sobie jestem wystarczająca, jestem wystarczająco dobra, jeśli będę chciała się rozwijać to mam ku temu możliwości, przecież mogę po nie sięgnąć. Wiara w siebie jest bardzo ważna, pcha nas do tego żeby osiągać sukcesy. W drodze po sukces oczywiście jest wpisana możliwa porażka, która nie powinna nam odbierać sił, tylko dać nam lekcje, że powinniśmy iść na przykład w innym kierunku lub rozwinąć się jeszcze w jakimś innym temacie, by dotrzeć do upragnionego celu.

Realne wsparcie kobiet

W związku z zaangażowaniem Agaty Roczniak w działalność Akademii Rozwoju, poprowadziła ona już kilka dodatkowych, bezpłatnych wydarzeń dla uczestniczek programu. Opowiadała o tym, co ją motywuje w życiu, w bliskich relacjach z ludźmi i o tym, jak bardzo jest ważne, aby pracować nad swoją motywacją. Podpowiadała, jak walczyć z hejtem i nie pozwalać na to, aby opinia innych powstrzymywała nas od spełniania pragnień.

Akademia Rozwoju Fundacji PFR oprócz spotkań z inspiratorkami, oferuje szereg warsztatów. Program powstał, aby zwiększać szanse i pokazywać możliwości rozwoju kobietom, które z różnych powodów pozostają mniej aktywne w życiu społecznym i zawodowym. Celem Programu jest wsparcie kobiet poprzez edukację, przekazywanie wiedzy i praktycznych umiejętności cenionych na rynku pracy oraz walka z wykluczeniem i aktywizacja pań, bez względu na ich status, wiek czy wykształcenie. Fundacja PFR realizuje to założenie poprzez zapewnienie wszystkim uczestniczkom bezpłatnych szkoleń i zajęć online. Uczestniczki dowiadują się między innymi, jak wykorzystywać narzędzia online, tworzyć i zarządzać stronami www czy samodzielnie stworzyć Chatbota. Poznają podstawy prowadzenia działalności gospodarczej od strony finansowej i prawnej, a także uczą się jak korzystać z metody myślenia projektowego (Design Thinking) we własnych projektach społecznych i zawodowych.

Rejestracja do programu odbywa się poprzez: https://strefawiedzypfr.pl/kursy/akademia-rozwoju-dla-kobiet-fundacja-pfr, gdzie dostępne są zapisy na warsztaty synchroniczne oraz edukacyjne materiały wideo. Ze względu na założenia Programu, od uczestniczek nie jest wymagane żadne doświadczenie i wiedza z obszarów tematycznych, które obejmują warsztaty. Wszystkie aplikacje, z których będą korzystać podczas zajęć nie wymagają żadnych opłat, abonamentów ani innych długotrwałych zobowiązań finansowych.

Program powstał dzięki wsparciu finansowemu organizacji Google.org, która doceniła jego potencjał społeczny i rozwojowy.

Partnerami Programu są: Centralny Dom Technologii, Evaluation for Government Organizations, Fundacja DIVERSUM, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Future Collars, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, Mamo Pracuj, NASK, PARP, Startup PFR, Sieć Firm Przyszłości PFR, Women In AI.

Patronat honorowy nad Programem objęło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Patronat medialny objęły redakcje: ONA Strona Kobiet, Polska Press Grupa oraz Wolni od Metryki.

Więcej informacji na temat Programu tutaj.

Najnowsze wpisy

23-10-2024

Employer branding – jak kreować atrakcyjny wizerunek pracodawcy?

W dzisiejszym, konkurencyjnym rynku pracy, wizerunek pracodawcy odgrywa istotną rolę w przyciąganiu najlepszych talentów. Pracownicy, podobnie jak klienci, coraz częściej zwracają uwagę na to, jak firma jest postrzegana i jakie wartości reprezentuje.