Jak zarabiać więcej? 3 skuteczne drogi do celu

Dlaczego warto zastanowić się nad zwiększeniem swoich zarobków?
Znasz ten stan, kiedy zarobki starczają Ci na styk, a każda awaria samochodu czy ból zęba oznaczają stres, że budżet w tym miesiącu na pewno się nie zepnie? Dlatego tak ważne jest posiadanie zasobów, które pozwolą wybrnąć z tarapatów bez zapożyczania się.
Niestety nie wszyscy mają wrodzony talent zarabiania, nie każdy swobodnie czuje się też w biznesowym świecie. Ale to nie oznacza, że nie ma sensu szukać sposobów na dodatkowy zarobek. Zawsze istnienie opcja polepszenia statusu materialnego, a komfort życia i niezależność finansowa, jakie daje poduszka finansowa, jest zdecydowanie wyższy.
Pytanie: „Jak dużo zarabiać?” pojawia się także wtedy, kiedy chcielibyśmy realizować osobiste ambicje, a nie wystarcza nam na to środków. Być może są to podróże, może pasje sportowe albo nauka kolejnego języka – bez względu na charakter aktywności, ważne jest, aby zarobki pozwalały na więcej niż podstawowe potrzeby. Mamy prawo się rozwijać, a także, choćby od czasu do czasu, spełniać zachcianki swoje i swoich bliskich.
A jeśli już mowa o bliskich – często to z myślą o nich czujemy potrzebę finansowego zabezpieczenia. Wyższe przychody, dzięki sposobom na dodatkowy zarobek, sprawią, że zdołasz odłożyć środki albo spłacić wcześniej zobowiązania.
Droga 1.: Rozwój zawodowy w obecnej branży
Pierwszą odpowiedzią na pytanie, jak dużo zarabiać jest podniesienie kompetencji w branży, w której pracujesz. Bez względu na to, co robisz, zawsze możesz się dokształcić lub wyspecjalizować. Nie musisz od razu stawiać na dodatkowe studia, które trwają kilka lat i wymagają sporych wyrzeczeń. Zacznij od dobrze przygotowanego kursu, w którym wiedzą dzielą się praktycy. Nie obawiaj się kosztów, w sieci jest mnóstwo darmowej wiedzy. Postaraj się jednak weryfikować, czy kurs jest wiarygodny i decyduj się na wiedzę z pewnych źródeł, jak na przykład kursy online.
Jeżeli jesteś w jakiejś dziedzinie specjalistką czy specjalistką, może to już czas, by zacząć dzielić się wiedzą – świetnym ku temu miejscem jest LinkedIn. Możesz wykorzystać także takie platformy, jak TikTok, Facebook czy YouTube, w zależności od tego, do jakiej grupy docelowej chcesz trafić. Budowanie własnej marki potraktuj na początek jako sposób na dodatkowy zarobek, niekoniecznie rezygnując z wykonywanego zajęcia. Takie podejście pozwoli Ci zachować finansową stabilność, a kiedy skupisz wokół siebie odpowiednio dużą społeczność, możesz pokusić się o sprzedaż skonstruowanych przez Ciebie kursów online czy e-booków.
Niezbędnym elementem działalności, jest zabezpieczenie swoich praw i podpisywanie umów. Nie daj się namówić na dżentelmeńskie umowy, bo choć teoretycznie umowa ustna jest tak samo wiążąca jak ta pisemna, Twoje interesy będą bezpieczniejsze, jeśli będziesz w posiadaniu podpisanego przez obie strony dokumentu. Zawieranie umów wiąże się również z negocjowaniem wynagrodzenia i choć niektóre działania trudno wycenić, staraj się zawsze racjonalnie oszacować wkład pracy.
Droga 2.: Zmiana ścieżki kariery
Kolejna z dróg może być nieco wyboista i wymagać od Ciebie odwagi – to postawienie na nowy zawód. Jeśli rzeczywiście interesuje Cię, jak zacząć zarabiać, do zmiany podejdź racjonalnie i postaraj się zidentyfikować branże z wysokim potencjałem. Rynek pracy dynamicznie się zmienia, powstają nowe zawody, jak projektowanie design thinking, inne znikają. Z jednej strony warto sprawdzić, w jakim zawodzie uposażenia są wysokie, z drugiej należy zweryfikować, na jakie profesje jest zapotrzebowanie, aby nie zostać z bezużytecznym certyfikatem w ręce.
Wybierając nową profesję, pamiętaj, że rynek pracy złakniony jest wysokiej klasy specjalistów, postaw więc na specjalistyczne kursy w konkretnej dziedzinie. Rozważ także, które umiejętności praktyczne będą Ci potrzebne i do realnych potrzeb dopasuj kursy. Stawiasz na prace manualne? Sprawa jest nieco prostsza, bo wybierasz np. kurs operatora koparki. Natomiast jeżeli chcesz się przebranżowić na menadżera mediów społecznościowych, może zdarzyć się, że jeden ogólny kurs to za mało i warto do tego podszkolić się choćby z tworzenia prostych grafik w Canvie.
Bez względu na branżę, zawsze warto postawić na umiejętności interpersonalne i budowanie relacji zawodowych. Networking to tworzenie wokół siebie sieci biznesowych znajomości, które pozwalają nie tylko na rozpoznawalność w branży, ale także przekładają się bezpośrednio na zasięg zawodowych działań.
Droga 3: Przedsiębiorczość i freelancing
Jedną z dróg, prowadzących do sposobów na dodatkowy zarobek, jest rozpoczęcie własnej działalności. Jeżeli nie czujesz się na siłach jej prowadzić, pomyśl o działalności nierejestrowanej, która pozwoli Ci dorabiać. Zwłaszcza jeśli Twój pomysł na biznes jest nietuzinkowy (tutaj najlepiej sprawdzić, jak Twój pomysł wypada w biznesowym świecie i jakie daje perspektywy, biorąc udział w kursie lean canvas) lub wiesz, że to jeszcze nie ten moment, aby stawiać wszystko na jedną kartę. Rozpoczęcie działalności gospodarczej bywa stresujące, dlatego warto przygotować się do tego odpowiednim kursem, na przykład jak założyć własną firmę.
Tak zdobyta wiedza pozwoli zrozumieć formalne zawiłości, ale też przygotuje na ewentualne trudne sytuacje w starciu z urzędami czy instytucjami.
Możesz także zdecydować się na freelancing. To bardzo elastyczna forma pracy, jednak będzie wymagała od Ciebie ciągłego zaangażowania w poszukiwanie klientów i nowych zleceń. Formalną podstawą takich zleceń są zazwyczaj umowy o dzieło lub umowy zlecenie, w zależności od wykonywanej działalności.
Sposobem na dodatkowy zarobek może być również prowadzenie własnych kanałów w social mediach oraz bloga. To o tyle atrakcyjna forma zarabiania przez internet, że pozwala łączyć Twoją pasję z dodatkowym przychodem. Kochasz gotować? A może mieszkasz w Finlandii i chętnie podzielisz się wrażeniami z tego kraju? Wszystko może być ciekawym tematem, a jeżeli zdobędziesz szerokie grono obserwujących, masz spore szanse na zarobek dzięki umowom barterowym, partnerskim czy spotkaniom autorskim.
Narzędzia i zasoby wspierające wzrost zarobków - jak się rozwijać?
Nie wystarczy jednak postanowienie, że chcemy zarabiać więcej. W drodze do celu trzeba pozostać konsekwentnym, a przede wszystkim postawić na stałe edukowanie się i rozwój, zwłaszcza w branżach, które niemal z dnia na dzień zmieniają swoje oblicze. Dlatego przyda Ci się dostęp do platform edukacyjnych i portali branżowych, dzięki którym zaktualizujesz swoją wiedzę. Bezcenne są też wysokiej jakości kursy online: część można kupić u wiarygodnych specjalistów, część jest dostępna w sieci za darmo i to od nich najlepiej zacząć przygodę z nową profesją.
Nie wiesz, od czego zacząć naukę online? Przeczytaj nasz artykuł o e-learningu i znajdź wskazówki, jak wybrać odpowiednie kursy i platformy edukacyjne.
Do prowadzenia własnego biznesu przydadzą Ci się też narzędzia, które usprawnią wystawianie faktur i przypomną o terminach płatności, wszelkie planery i kalendarze online (jak Asana czy kalendarz Google). Niewykluczone, że w niektórych branżach niezastąpiony będzie po prostu tradycyjny kalendarz lub notatnik.
Dodatkowe strategie zwiększania dochodów
Odpowiedzią na pytanie, jak dużo zarabiać, są oczywiście inwestycje. Wymagają one zazwyczaj budżetu, który pozwoli w przyszłości na pasywny dochód. Taką inwestycją zawsze będzie zakup ziemi czy nieruchomości, jednak musisz pamiętać, że także za takim zarobkiem zawsze idzie jakiś rodzaj pracy, wysiłku i odpowiedzialności.
Innym sposobem, jak zarabiać w internecie, jest monetyzacja pasji. Oznacza to tyle, że ze swojego hobby możesz uczynić zarobek, np. montując filmy czy nagrywając podcasty i publikując je na właściwych temu platformach. Odpowiednio duża grupa obserwatorów zapewni Ci dochód z reklam wyświetlanych podczas filmu, możesz również założyć konto na Patronite czy Buy Coffe i tam liczyć na wsparcie patronów.
Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem? - zarabianie a oszczędzanie
Racjonalne zarządzanie budżetem bywa problematyczne. Przede wszystkim musisz znać swoje potrzeby finansowe, czyli wiedzieć, jaka kwota jest Ci miesięcznie potrzebna, aby spłacić wszelkie zobowiązania i komfortowo funkcjonować. Tę kwotę warto skonfrontować z obecnym domowym budżetem: zorientujesz się, ile Ci zostaje lub ile brakuje. W tym drugim przypadku pozostaje albo postaranie się o dodatkowy przychód, albo redukcja założonych kosztów.
Idealnie rzecz się ma, jeśli z osiąganych zarobków, jesteś w stanie odłożyć co miesiąc jakąś kwotę. Twórczyni metody 50/30/20 Elizabeth Ann Warren jest zdania, że optymalnie odkładać 20% zarobków. Pozostałe 80% należy rozłożyć na dwa rodzaje potrzeb: wydatki, których nie możesz uniknąć (transport, jedzenie, wynajem – 50%) oraz potrzeby (rozrywka, gadżety, odzież – 30%).
Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, jak zacząć zarabiać. Jest za to wiele możliwości, które niesie współczesny świat, a dzięki którym możliwe jest już nie tylko zarabianie przez internet, ale także nauka online. To ogromny komfort, o którym jeszcze kilka lat temu nie sposób było marzyć. Warto jednak pamiętać, że zmiana zawsze wymaga wysiłku, więc nie obejdzie się bez chęci, zaangażowania i własnej pracy, włożonej w rozwój nowych kompetencji.