Czym jest e-learning i jakie możliwości daje nauka przez Internet?

Redakcja Strefy Wiedzy
Polski Fundusz Rozwoju
11.03.2024 Aktualizacja: 06.05.2024
Dłonie osoby tłumaczącej zagadnienia związane z nauką przez internet, w tle widoczny laptop i inna osoba
Formatted text

Technologia nieustannie idzie naprzód, otwierając przed nami coraz więcej możliwości, a zarazem stawiając jeszcze więcej wyzwań. Cyfrowy świat wymaga nieustannego dokształcania się i poszerzenia swoich kompetencji poprzez udział w kursach i szkoleniach. W ostatnich czasach, do Polski zaczyna docierać trend e-learningu, popularny na całym świecie, umożliwiający zdobywanie nowej wiedzy, bez wychodzenia z domu.

Co to jest e-learning?

E-learning, inaczej e-nauka, to metoda zdalnego nauczania, która wykorzystuje technologie Internetowe do dostarczania treści edukacyjnych, prowadzenia Interakcji między nauczycielem a uczniem oraz ułatwiania samodzielnej nauki. Prowadzone zajęcia nie wymagają od uczestników fizycznej obecności w jednym miejscu, a często nawet łączenia się z wykładowcami o określonej godzinie – materiały są zazwyczaj dostępne w formule asynchronicznej, co umożliwia korzystanie z nich w dowolnym czasie.

Tzw. e-edukacja cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie ze względu na swoją nieograniczoną dostępność (wystarczy urządzenie elektroniczne i łącze Internetowe), elastyczność i możliwość dostosowania do różnych stylów nauki. Taka forma spotkań pozwala zarówno nauczycielom, jak i uczniom przekraczać bariery czasowe i przestrzenne, umożliwiając edukację z dowolnego miejsca, o wybranej porze.

Jak działa e-learning?

E-learning najczęściej wykorzystuje specjalne platformy Internetowe i aplikacje do multi streamingu danych, gdzie uczestnicy po rejestracji, uzyskują dostęp do materiałów dydaktycznych, zadań, testów oraz wirtualnych lekcji.

Wirtualna nauka umożliwia też Interakcję między wykładowcami a uczniami w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem różnych narzędzi, takich jak czaty na żywo, fora dyskusyjne, webinary, Interaktywne spotkania czy wideokonferencje. Dzięki temu każdy uczestnik może zadawać pytania, wziąć udział w grupowym projekcie czy zabierać głos w dyskusji.

Poza spotkaniami „na żywo” e-nauka ułatwia samodzielną pracę nad materiałami i motywuje do systematyczności. Platformy e-learningowe pozwalają wykładowcom na śledzenie postępów uczniów, np. poprzez Interaktywne testy wiedzy, ćwiczenia i zadania domowe, a także zamieszczanie dodatkowych źródeł wiedzy, takich jak prezentacje, nagrania czy skrypty.

Obecnie, nauka zdalna jest wykorzystywana na coraz większą skalę – od szkoleń zawodowych i zajęć akademickich po naukę języków czy kursów hobbystycznych. Niwelując barierę, jaką jest odległość czy zasoby czasowe, staje się dostępna dla wszystkich.

E-learning, zdalne nauczanie i blended learning – jakie są różnice?

Choć mogłoby się wydawać, że są to po prostu różne nazwy edukacji przez Internet – nie jest to do końca prawdą. Kursy i szkolenia e-learningowe są definiowane jako, zajęcia odbywające się na wybranej platformie, gdzie wykładowca zamieszcza materiały dla uczestników, takie jak prezentacje, teksty, webinary czy ćwiczenia. Nauka odbywa się asynchronicznie, bez potrzeby łączenia się z nauczycielem w czasie rzeczywistym – po opłaceniu dostępu, otrzymujemy nieograniczony dostęp do wszystkich zasobów w dowolnym czasie. Choć nie ma takiej konieczności, może się zdarzyć, że wybrany kurs ma w swoim programie spotkania na żywo, pozwalające na Interakcję z wykładowcami i innymi uczestnikami.

Nauczanie zdalne to określenie na e-learning w trybie synchronicznym, czyli wirtualne lekcje, na których uczniowie i nauczyciele spotykają się w czasie rzeczywistym. Ta forma jest szczególnie przydatna dla osób, które nie mają wystarczająco samodyscypliny, aby samodzielnie przyswajać nową wiedzę. Spotkania, webinaria, warsztaty czy konferencje prowadzone na żywo pozwalają na pełne zaangażowanie słuchaczy, nawiązywanie dyskusji, wykonywanie zadań czy projektów grupowych. Zdalne lekcje są wykorzystywane w szkołach, na uczelniach czy kursach zawodowych.

Blended learning, jak sama nazwa wskazuje, jest hybrydą – nauki przez Internet z innymi formami edukacji – np. spotkaniami face to face z nauczycielem lub praktykami. Zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim większa kontrola postępów i ciągły kontakt z wykładowcami, umożliwiający rozwiązywanie problemów i omawianie wątpliwości na bieżąco. Połączenie różnych form nauki jest także dużo ciekawsze, otwiera więcej możliwości i pozwala na przyswojenie większej ilości materiału w krótszym czasie.

Dlaczego e-learning staje się coraz bardziej popularny? Główne zastosowanie e-edukacji

Z możliwości, jakie daje nauka przez Internet, korzysta coraz więcej jednostek dydaktycznych i osób zajmujących się edukacją – zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie. E-learning, opierając się na najnowszych osiągnięciach technologicznych i zaawansowanych narzędziach, pozwala na realizację niemal wszystkich rodzajów zajęć i form edukacyjnych – od spotkań dla małej grupy uczestników i indywidualne korepetycje po wykłady na studiach czy międzynarodowe konferencje. W Polsce zaczynają także powstawać uniwersytety i akademie wirtualne, które prowadzą zajęcia dla swoich studentów wyłącznie przez Internet.

Tradycyjne uczelnie również sięgają po e-learning, jako uzupełnienie programu nauczania. Studenci dostają dostęp do platform e-learningowych, gdzie znajdują się dodatkowe materiały dydaktyczne, zadania domowe lub od czasu do czasu prowadzone są wirtualne zajęcia. E-edukacja staje się szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy uczniowie nie mogą uczęszczać na tradycyjne zajęcia stacjonarne, na przykład z powodu poważnej choroby, podróży lub sytuacji nadzwyczajnych, takich jak pandemia.

W biznesie i przemyśle e-learning jest coraz częściej wykorzystywany do szkoleń pracowników. Kursy obejmują m.in. techniki sprzedażowe, obsługę klienta, bezpieczeństwo pracy, marketing czy zarządzanie projektami – np. kurs „Projektanci Design Thinking”.

Coraz więcej firm funkcjonujących w trybie zdalnym, stosuje platformy Internetowe do przeprowadzania szkoleń wewnętrznych, wprowadzania nowych pracowników, realizacji projektów grupowych, podnoszenia umiejętności oraz wdrażania nowych procedur czy polityk korporacyjnych.

Formuła e-learningowa otworzyła nieskończenie wiele możliwości rozwoju w dowolnej dziedzinie, bez konieczności przemieszczania się. W Internecie bez problemu znajdziemy szeroki wybór kursów online z każdej tematyki — języki obce, programowanie, projektowanie, zdrowie, psychologia, a nawet szydełkowanie — wszystko to za niewielką opłatą i z pełną dowolnością korzystania.

Z nauki w trybie zdalnym zaczynają korzystać szkoły jazdy, szkoły rodzenia i prywatni przedsiębiorcy np. dietetycy czy marketingowcy, oferując w swoich sklepach kompleksowe kursy o różnym stopniu zaawansowania.

Główne zalety e-nauki

Taka popularność e-learningu nie jest przypadkowa. Szerokie zastosowanie i korzystanie z tej formy nauczania, warunkują jej podstawowe zalety, do których zaliczamy:

  • dostępność – osoby uczące się mogą korzystać z materiałów dydaktycznych z dowolnego miejsca, o ile mają dostęp do sprzętu z połączeniem Internetowym. Edukacja jest możliwa z każdego zakątka świata, wyklucza konieczność przemieszczania się i stania w korkach. Co więcej, e-learning otworzył drzwi do wiedzy z całego świata – prosto ze swojej kanapy możemy wziąć udział w kursie mindfulness odbywającym się w Indiach czy konferencji naukowej w USA,
  • elastyczność czasowa – e-learning pozwala na naukę w dowolnym czasie, co jest szczególnie korzystne dla osób pracujących lub uczących się w zmiennych godzinach. Mogą bez problemu pogodzić swoje obowiązki z harmonogramem nauki. Taka opcja jest także doceniana przez młode mamy, opiekujące się nowo narodzonymi dziećmi – o ile mają wystarczającą ilość zasobów, bez wychodzenia z domu mogą wziąć udział w dowolnym kursie online, podnosząc swoje kwalifikacje, będąc na urlopie macierzyńskim. Taki kurs dla kobiety, rozszerzający umiejętności cenione na rynku pracy oraz pokazujący możliwości rozwoju zawodowego, opracowała m.in. Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju,
  • Indywidualny tok i tempo nauki – platformy e-learningowe oferują kursantom spersonalizowane ścieżki nauki, które mogą dostosować do indywidualnych potrzeb i poziomu zaawansowania. Dzięki wielu modułom i konkretnej tematyce podejmowanych kursów możliwe jest poprawienie swoich umiejętności w bardzo konkretnym obszarze. Ponadto, dzięki nieograniczonemu dostępowi do materiałów, każdy uczestnik ma szansę uczyć się w swoim własnym tempie,
  • Interaktywność – formuła e-learningowa daje wykładowcom oraz uczniom dostęp do Interaktywnych narzędzi, takich jak testy wiedzy, symulacje czy otwarte fora dyskusyjne, które zwiększają zaangażowanie i uatrakcyjniają proces nauki,
  • oszczędność czasu i kosztów – nauczanie wirtualne eliminuje potrzebę dojeżdżania na spotkania stacjonarne, co przekłada się zarówno na oszczędność czasu, jak i redukuje koszty związane z paliwem, środkami transportu, zakwaterowaniem itp. Zaoszczędzone pieniądze można zatem zainwestować w kolejne kursy czy książki,
  • szeroki zakres tematyki – za pośrednictwem zajęć online możemy nie tylko wziąć udział w webinarze czy krótkim szkoleniu, ale także skończyć cały kurs zawodowy, językowy, warsztaty online, a nawet studia – nie tylko na polskich, ale także zagranicznych uczelniach,
  • bezpłatny dostęp do wiedzy – e-learning składa się nie tylko z kursów płatnych – platformy pełne są całkowicie darmowej wiedzy, dostępnej za jednym kliknięciem myszki. Czasami są to skrócone wersje lub pojedyncze moduły, ale równie często pełnowymiarowe szkolenia. Bezpłatne kursy online z różnorodnej tematyki m.in. cyfryzacji, przedsiębiorczości, technologii czy rozwoju zawodowego znajdziesz na przykład na platformie Strefa Wiedzy PFR.

Przyszłość e-learningu – czego możemy się spodziewać?

Dalsze perspektywy e-learningu w Polsce wyglądają na ten moment obiecująco. Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się potrzebami społecznymi, będziemy przyglądać się dynamicznemu rozwojowi tej formy nauczania. Sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość oraz coraz większa dostępność urządzeń mobilnych umożliwi uczniom wirtualną naukę, podaną w angażującej formule, obejmującej rzeczywiste symulacje, wizualizacje oraz realistyczne doświadczenia praktyczne, które są trudne do osiągnięcia w tradycyjnych środowiskach edukacyjnych.

Rosnące wymagania na rynku pracy, a jednocześnie coraz mniejsze możliwości czasowe, skłonią jeszcze więcej osób do korzystania z tej formy rozszerzania swoich kompetencji.

Najnowsze wpisy

Ilustracja ESG
06-05-2024

Strategia ESG - co to jest oraz co powinna uwzględniać?

Zrównoważony rozwój staje się kwestią strategiczną dla wielu firm. Pojawiają się oczekiwania nie tylko związane z realizacją celów biznesowych, ale również pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko naturalne.
06-05-2024

Design thinking - "nie dziękuję", czyli innowacje w firmie

Na przestrzeni ostatnich lat narosło wiele mitów nt. różnych sposobów pobudzania kreatywności i innowacyjności w organizacji. Po szybkim zachwycie metodykami takimi jak design thinking nastał czas refleksji i ewaluacji działań.
Ilustracja przedstawiająca ludzi pracujących w jednej organizacji
30-04-2024

5 kroków budowania kultury organizacyjnej

Czym tak naprawdę jest kultura organizacyjna firmy i jakie są jej rodzaje? Jaką rolę odgrywa ten element w kontekście funkcjonowania zarówno mniejszych, jak i większych podmiotów? Co warto wiedzieć o korzyściach, które przynosi?