Budowanie Lepszej Przyszłości. Rola Firm w Realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Olga Karwowska
Departament Rozwoju Innowacji, Polski Fundusz Rozwoju
10.04.2024 Aktualizacja: 11.04.2024
Formatted text

Jakie są cele ONZ?

W 2015 roku 193 państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęły tzw. Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) - 17 celów, które określają globalne priorytety w obszarach takich jak likwidacja ubóstwa, walka ze zmianami klimatu, zapewnienie edukacji wysokiej jakości czy promowanie równości płci. Te cele stanowią wszechstronną mapę drogową dla działań na rzecz transformacji społecznej, gospodarczej i środowiskowej, ukierunkowanych na budowanie lepszego jutra dla całej ludzkości. 

Cele ONZ dzielą się na pięć obszarów: Ludzie, Planeta, Dobrobyt, Pokój oraz Partnerstwo. Jednak aby osiągnąć te cele, potrzebujemy zaangażowania ze strony różnych sektorów, w tym biznesu. Firmy mają istotną rolę do odegrania w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju poprzez podejmowanie działań na poziomie zarządzania organizacją. Cele, do których bezpośrednio można dołożyć swoją cegiełkę, jako osoba decyzyjna w firmie to między innymi: cel nr. 9: Budować stabilna infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność, cel nr. 10: Zmniejszyć nierówności. cel nr. 12: Zapewnić zrównoważone wzorce konsumpcji i produkcji. cel nr. 13: Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom. 

Jednym z kluczowych celów, do którego firmy mogą bezpośrednio przyczynić się, jest Cel nr. 9: Budować stabilną infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność. W dzisiejszym dynamicznym świecie, infrastruktura odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki. Firmy zajmujące się tworzeniem infrastruktury powinny dążyć do zapewnienia niezawodności, zrównoważoności, odporności i wysokiej jakości swoich produktów i usług. 

Gospodarka obiegu zamkniętego w praktyce

Cykl nagrań, które przygotują i pomogą Twojej firmie we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju, dzięki realizacji zasad GOZ.

Formatted text

Firmy a cele. Dlaczego zrównoważoność jest ważna?

Niezawodność infrastruktury jest kluczowa dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania społeczeństwa. Firmy powinny inwestować w technologie i procesy, które minimalizują ryzyko awarii i zapewniają szybką reakcję w przypadku wystąpienia problemów. Zrównoważoność jest natomiast istotna dla ochrony środowiska naturalnego i zapewnienia trwałości działań biznesowych. Firmy powinny dążyć do minimalizacji negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko poprzez wykorzystanie energii odnawialnej, redukcję emisji CO2 oraz racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi., co jest zgodne z działaniami związanymi z celem nr. 13. 

Dodatkowo, promowanie kultury innowacyjności w sektorze infrastruktury jest kluczowe dla ciągłego rozwoju i doskonalenia produktów oraz procesów. Firmy powinny inwestować w badania i rozwój nowych technologii, które mogą poprawić efektywność, bezpieczeństwo i zrównoważoność infrastruktury. Wspieranie innowacyjności może prowadzić do powstania nowych rozwiązań, które nie tylko spełniają obecne potrzeby społeczne i gospodarcze, ale także są przyjazne dla środowiska i przyczyniają się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. 

Ślad węglowy organizacji

Celem kursu jest pomoc w zrozumieniu, co znaczy ślad węglowy i dlaczego firma powinna go wyliczać.

Formatted text

Aby spełnić cel nr. 12: Zapewnić zrównoważone wzorce, firmy powinny przeanalizować swoje modele produkcyjne i zastanowić się, czy są w nich obszary wymagające poprawy. Istotnym aspektem zrównoważonej produkcji jest gospodarka odpadami. Podejściem, do gospodarki odpadowej jest gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ). W związku z celem nr. 10 osoby decyzyjne w organizacjach powinny zapewnić równość we wszystkim aspektach działalności, bez względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię i status ekonomiczny. Wszystkim powinny być zapewnione równe szanse na przyjęcie do pracy czy awans.  Polityki antydyskryminacyjne firmy są częścią raportowania ESG (Environemntal, Social, Governance). Z roku na rok, coraz więcej firm będzie objęta obowiązkiem raportowania ESG, a z nimi cały ich ciąg dostaw, co jest dodatkową motywacją do przyłożenia szczególnej uwagi do zapewnienia równości w organizacji. 

Firmy mają istotną rolę do odegrania w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ poprzez podejmowanie działań na poziomie zarządzania organizacją. Poprzez budowanie stabilnej infrastruktury, promowanie zrównoważonego uprzemysłowienia oraz wspieranie innowacyjności i inkluzywności, firmy mogą przyczynić się do tworzenia lepszego i bardziej zrównoważonego świata dla przyszłych pokoleń. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi celami zrównoważonego rozwoju ONZ na stronie, gdzie znajdziecie więcej inspiracji, jak wasza firma może zaangażować się w realizację tych ważnych celów globalnych. 

Najnowsze wpisy

Ilustracja ESG
06-05-2024

Strategia ESG - co to jest oraz co powinna uwzględniać?

Zrównoważony rozwój staje się kwestią strategiczną dla wielu firm. Pojawiają się oczekiwania nie tylko związane z realizacją celów biznesowych, ale również pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko naturalne.
06-05-2024

Design thinking - "nie dziękuję", czyli innowacje w firmie

Na przestrzeni ostatnich lat narosło wiele mitów nt. różnych sposobów pobudzania kreatywności i innowacyjności w organizacji. Po szybkim zachwycie metodykami takimi jak design thinking nastał czas refleksji i ewaluacji działań.
Ilustracja przedstawiająca ludzi pracujących w jednej organizacji
30-04-2024

5 kroków budowania kultury organizacyjnej

Czym tak naprawdę jest kultura organizacyjna firmy i jakie są jej rodzaje? Jaką rolę odgrywa ten element w kontekście funkcjonowania zarówno mniejszych, jak i większych podmiotów? Co warto wiedzieć o korzyściach, które przynosi?