Kurs online

Ekspert Miast Przyszłości

Rejestracja

Szczegóły kursu

Cyfryzacja
Zarządzanie projektami
Zrównoważony rozwój
Podstawowy Poziom szkolenia
Bezpłatny Cena szkolenia
Nielimitowany Dostęp
PFR S.A Organizator
Certyfikat Certyfikat
Formatted text

Czego dowiesz się z kursu?

Kurs “Ekspert Miast Przyszłości” powstał z myślą o pracownikach samorządowych oraz pasjonatach tematyki miejskiej. To okazja do zdobycia przekrojowej wiedzy na temat budowania nowoczesnych miast oraz do poznania narzędzi usprawniających zarządzanie miastem i wdrażanie innowacyjnych miejskich projektów. 
Twórcy kursu w 12 lekcjach dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą w obszarach m.in. finansowania miejskich inwestycji, zielonej transformacji miast czy rozwoju technologicznego urzędów i miasta. Udział w kursie “Ekspert Miast Przyszłości” to okazja do zbudowania w Polsce nowej jakości miast - świadomych swoich potencjałów i potrafiących wykorzystać je w przemyślany sposób.

Co dla Ciebie przygotowaliśmy?

✓ porcję wiedzy w przystępnej formie
✓ ciekawe lekcje video
✓ wskazówki ekspertów
✓ możliwość sprawdzenia wiedzy w teście
✓ certyfikat
✓ materiały przydatne również po ukończeniu kursu

Jak budować miasta przyszłości?

Doświadczeni eksperci w kilka godzin zapoznają Cię z najnowszą wiedzą dotyczącą kreowania miasta. Dowiesz się, jaki rodzaj finansowania jest odpowiedni dla Twojego projektu oraz jak wykorzystać nowoczesne technologie w mieście. Poznasz również tajniki współpracy z mieszkańcami i miejskimi aktywistami a zielona i cyfrowa transformacja nie będą dla Ciebie stanowiły problemu.

Zapraszamy również do odwiedzenia portalu PFR dla Miast, gdzie znajdziesz aktualności, Bazę Miejskich Innowacji oraz informacje dotyczące programów wsparcia dla wdrażania innowacji w miastach.

Dla kogo?

  • Dla pracowników jednostek samorządu chcących dowiedzieć się, jak budować innowacyjne miasto odpowiadające na potrzeby mieszkańców

  • Dla pracowników samorządów szukających informacji o możliwości uzyskania finansowania z różnorodnych projektów

  • Dla wszystkich, którzy chcą poznać najnowsze trendy z obszaru smart city

Sprawdź, jak budować innowacyjne miasto odpowiadające na potrzeby mieszkańców i sięgnij po wiedzę od ekspertów!

Kurs w liczbach

601

osób

zapisało się na kurs

12

lekcji

zawierających materiały wideo

3

godziny

wystarczą do ukończenia kursu

Poznaj plan kursu

W trakcie tej lekcji nauczysz się o roli szybkiego przepływu informacji w zarządzaniu miejskim, o efektywnym przetwarzaniu i analizowaniu danych oraz wyciąganiu na ich podstawie wniosków jako kluczowych kompetencjach urzędników miejskich.

W czasie lekcji nauczysz się o wyzwaniach, przed którymi staną polskie miasta w najbliższych latach: kryzys klimatyczny, depopulacja i finansowanie ważnych inwestycji.

Sławomir Połukord przybliża główne aspekty cyfryzacji miasta: nowoczesne zarządzanie zasobami, dwustronną komunikację z mieszkańcami, bezpieczeństwo informacji, a także analizę miejskich danych. Oprócz tego przedstawia siedem kroków, które należy przejść, aby skutecznie przeprowadzić projekt miejskiej transformacji oraz jak mogą w tym pomóc eksperci Chmury Krajowej. Dowiesz się również, jakie metody zarządzania ułatwiają proces cyfryzacji w urzędzie.

Rafał Porada przedstawia od kulis, jak wygląda proces wdrażania rozwiązań informatycznych w samorządach. Dzieli się dobrymi praktykami, opowiada o 6-letnich doświadczeniach we wdrażaniu systemu elektronicznego zarządzania dokumentami w Przemyślu oraz argumentuje, dlaczego akurat to rozwiązanie stanowi serce cyfrowego krwiobiegu miast.

Aleksandra Gołdys opowiada o systemowym podejściu do zarządzania miastem oraz o transformacji klimatycznej. Tłumaczy, jakie trzy zasady przyświecają zmianie, a także jak obecne i nadchodzące kryzysy wpływają na klasyczną wizję wzrostu ekonomicznego, mierzenia wzrostu produkcji i przemysłu. Odpowiada również na pytanie, komu udaje się tworzyć dobre miasta.

Tomasz Tomasiak opowiada o tym, czym jest zielona transformacja i jak powstała. Tłumaczy, jakie regulacje wprowadza europejski Nowy Zielony Ład oraz w jaki sposób zmieni on realizowane w miastach projekty. Tomasz prezentuje również PFR GreenHub 2.0 i przedstawia najnowsze trendy w zakresie ciepłownictwa, recyclingu i transportu.

Artur Celiński opowiada o budowaniu miasta dla mieszkańców. Tłumaczy, jak rozumieć skomplikowaną relację miasto-mieszkańcy oraz pomaga w identyfikacji źródła jakości życia w mieście. W trakcie spotkania z Arturem niezbędne będą kartka i długopis, a także trochę czasu na przemyślenia.

Edyta Kocyk opowiada o przyszłości telemedycyny i teleopieki w Polsce. Tłumaczy, jakie najważniejsze kwestie należy wziąć pod uwagę planując wdrożenie teleopieki w mieście. Opowiada również o tym, co sprawiło, że sama zainteresowała się tym zagadnieniem i o obecnej sytuacji społecznej w naszym kraju.

Łukasz Franek opowiada o tym, jakie podejście do zintegrowanego transportu miejskiego wdraża miasto Kraków. Tłumaczy, czym jest koncepcja miasta 15-minutowego i jakie działania warto podjąć pracując nad poprawą miejskiej mobilności. W trakcie lekcji poznasz również dalsze plany miasta Krakowa w ramach przyjętej polityki transportowej.

Dr Michał Beim przybliża główne aspekty zrównoważonego rozwoju miasta. Mówi o tym, jak w Europie kształtuje się obecnie koncepcja 15-minutowego miasta. Przedstawia również ukryte koszty chaosu urbanistycznego, który możemy zaobserwować w Polskich miastach.

Pracownicy Departamentu Inwestycji Samorządowych w Polskim Funduszu Rozwoju opowiadają o możliwościach pozabudżetowego finansowania inwestycji. Tłumaczą, jakie najważniejsze kwestie należy wziąć pod uwagę planując współpracę w formule partnerstwa publiczno – prywatnego czy też monetyzację. Dowiesz się również, co wziąć pod uwagę tworząc analizę finansową projektu.

Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, Eliza Kruczkowska, opowiada czym są kompetencje przyszłości oraz jak pozostać konkurencyjnym w szybko zmieniającym się świecie. Przybliża zagadnienia związane z Przemysłem 4.0 oraz odpowiada na pytanie, czy już wkrótce roboty będą wykonywać za nas pracę.

Przeczytaj przed rozpoczęciem kursu!