Jakie wtyczki warto zainstalować, aby maksymalnie wykorzystać możliwości ChatGPT?
Możliwości zastosowania Chatu GPT nie znają granic. Wykorzystywany jest do pisania artykułów, robienia researchu i analiz, kodowania czy nawet planowania naszych wakacji. Czy to są jednak wszystkie funkcje, które oprogramowania oparte na AI proponują? Czy możemy jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę, ograniczyć mozolne, powtarzalne czynności i pozwolić naszej kreatywności płynąć kiedy system ubiera to w słowa?
Z tego artykułu dowiesz się:
- W jakich aspektach pracy może pomóc nam sztuczna inteligencja?
- Jakie wtyczki mogą jeszcze bardziej rozwinąć jej możliwości?
- Jakie innowacje i dalsze możliwości będzie proponować AI i czy kiedyś zabierze nam pracę?
Ale od czego zacząć?
Praca z nowymi technologiami może być onieśmielająca, w szczególności kiedy nie do końca wiemy, jakie możliwości dane narzędzie oferuje. Natłok informacji dotyczących AI odpycha osoby, które uważają same siebie za nietechniczne. Bo będzie to zbyt skomplikowane, bo to na pewno narzędzie specjalistyczne. A niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie chciałby dostać skrojonego idealnie pod jego potrzeby planu podróży po Włoszech, albo przepisu na obiad ze składników, które już ma w lodówce.
Oprócz codziennych dostaw spersonalizowanych newsów i umiejętności opowiadania mniej lub bardziej zabawnych żartów Chat GPT może swoje zdolności wykorzystać w celu optymalizacji naszej codziennej pracy. Odbywa się na wielu poziomach, w zależności od branży i potrzeb użytkownika.
Automatyzacja nudnych zadań – mowa o tym, co najczęściej odkładasz na później
Zadania rutynowe to biurowy koszmar, który nigdy się nie kończy: tworzenie raportów, wysyłanie setki maili, organizowanie danych. I tu pojawia się ChatGPT, ze zdolnością generowania wzorów dokumentów, tworzenia gotowych odpowiedzi e-mailowych, przygotowywania ofert.
Sztuczna inteligencja wyciągnie wnioski, przygotuje raport i przedstawi może nietuzinkową perspektywę na podstawie dostarczonych informacji. Analiza alternatyw opracowanych na podstawie dostępu do niezliczonych zasobów internetu, których my nigdy w pełni byśmy nie odnaleźli, umożliwi głębsze zrozumienie problemu i podjęcie lepszej decyzji. Przeczesując połacie internetu ChatGPT dostarczy najnowszych raportów, danych i prognoz, które będziemy mogli później wykorzystać w swoim działaniu. Zrobi za nas wszystko, czego nie lubimy, żebyśmy mogli skupić na aspektach pracy, w których odnajdujemy się najlepiej.
Przykłady wtyczek?
Zapier: Pozwala na integrację z setkami aplikacji, umożliwiając automatyzację zadań, takich jak wysyłanie e-maili, publikowanie na social media, zarządzanie danymi itp.;
IFTTT: Umożliwia łączenie różnych usług i automatyzowanie prostych zadań.
Zarządzanie czasem, czyli jak nie zwariować i zdążyć przed każdym deadlinem
Ludzka tendencja odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest znana (na szczęście) ChatowiGPT. Jego algorytmy działają bezlitośnie – bez odkładania czegokolwiek na „później”, bo to jedyny pracownik, dla którego „później” nie istnieje. Wystarczy, że przedstawisz mu listę zadań, a ChatGPT, z wsparciem wiedzy całego Internetu, natychmiast przystąpi do pracy. Więc zamiast zamartwiać się mnogością obowiązków, możesz przekazać to zadania w ręce tego wirtualnego asystenta. Co więcej, na podstawie priorytetów i terminów, stworzy spersonalizowany kalendarz, który sprawi, że nie zapomnisz o żadnym ważnym spotkaniu, deadline'ie czy urodzinach szefa. Nie musisz się martwić, że coś przegapisz – ChatGPT nie tylko przypomni Ci o zbliżających się zadaniach, ale też zaplanuje cały dzień w najbardziej optymalny dla Ciebie sposób.
Przykład wtyczki? Tutaj na ratunek przychodzi Trello Plugin – narzędzie, które idealnie współgra z ChatGPT, tworząc wizualne tablice i harmonogramy. Wystarczy, że wprowadzisz swoje zadania, a ChatGPT pomoże Ci uporządkować je w czytelne listy, kategorie i priorytety. Z jego pomocą możesz zaplanować cały tydzień, a Trello automatycznie przypomni o zbliżających się terminach.
Kreatywność na zawołanie, koniec z „brakiem weny twórczej”
Hasło reklamowe, treść na social media, inspiracja na bloga i to wszystko potrzebne na wczoraj. Wtedy pojawia się ChatGPT gotowy w sekundy stworzyć wiele propozycji, z których ty musisz jedynie wybrać najlepszą. Na podstawie kilku słów kluczowych i opisu Twojej kampanii, wygeneruje hasła, które mogą sprawić, że zwróci one na siebie oczy wszystkich.
Jeśli potrzebujesz treści na social media, która przyciągnie uwagę followersów i wzbije twoje posty na wyżyny popularności możesz poprosić ChatGPT o zaplanowanie treści, które będą dla Ciebie najbardziej profitowe. Napisze za Ciebie post, powie jakie zdjęcia wstawić, przeanalizuje trendy i wskaże, co zrobić, by filmiki poszły w viral.
Możliwość personalizacji modeli ChatuGPT, które szybko uczą się twojego stylu pracy czy tworzenia sprawia, że za każdym następnym użytkowaniem jego odpowiedzi będą coraz bardziej zbliżone do tego jak piszesz właśnie Ty.
AI od podstaw. Zwiększ efektywność w pracy.
Wykorzystaj potencjał sztucznej inteligencji. Działaj szybciej i efektywniej ze wsparciem generatywnych narzędzi AI.
Tutaj wtyczki, które z ChatGPT wspierają w jego pracy jest bez liku:
- ai – To wtyczka do generowania kreatywnych treści, która pomoże ci tworzyć nagłówki, opisy i hasła reklamowe w mgnieniu oka. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów językowych, Copy.ai oferuje bogaty zestaw opcji, które dostosujesz do swoich potrzeb;
- Wordsmith – Wtyczka do automatycznego generowania treści, idealna do pisania artykułów blogowych, raportów czy postów na social media. Wordsmith wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia dobrze napisanych, angażujących treści na podstawie wprowadzonych danych;
- Canva – Aplikacja i też wtyczka, która pomaga w tworzeniu wizualnych treści, takich jak grafiki czy infografiki, idealna do wzbogacania postów na social media i blogów. Można zintegrować ją z ChatGPT, aby generować grafiki dokładnie takie, jakie chcesz
Czy wyłączenie i włączenie komputera naprawi Twój kod?
Chat GPT okazuje się niezastąpionym narzędziem programistów. Wspiera ich w pisaniu kodów, sugeruje poprawki i naprawia błędy. Od szablonów kodu po całe funkcje — po prostu opisz mu, czego potrzebujesz, a za chwilę otrzymasz gotowe rozwiązanie. Dochodzenia detektywistyczne można zostawić na jesienne wieczory przed telewizorem - z ChatemGPT błąd w kodzie zaznaczony i podany na tacy. Analizując kod, wskaże ci miejsca, które mogą wymagać poprawek i pokaże, jak możesz ulepszyć wydajność swojego programu.
Wtyczki, które warto mieć w swojej torbie narzędziowej:
- GitHub Copilot – Twój osobisty pomocnik do kodowania. Sugeruje linie kodu i funkcje, które mogą przyspieszyć pisanie go;
- TabNine –To autouzupełnianie kodu, które sprawia, że każda sesja kodowania staje się prostsza i szybsza;
- Sourcery – Twój osobisty krytyk kodu. Analizuje kod, sugeruje poprawki i optymalizacje;
- Prettier –Automatycznie formatuje kod, zapewniając, że wygląda schludnie i profesjonalnie;
- SonarLint –Analizuje błędy i problemy z wydajnością, zanim będą mogły spędzić ci sen z powiek.
Co dla nas szykuje przyszłość?
W najbliższych latach ChatGPT jak i inne wersje ogólnodostępnej sztucznej inteligencji mają być coraz bardziej podobne do człowieka. Zatem, czy jest to coś, czego powinniśmy się bać? Czy AI zabierze nam pracę a copywriterzy będą przymierać z głodu? Odpowiedź jest niejednoznaczna. Sztuczna inteligencja wkracza do naszego życia codziennego z pełną mocą. Algorytmy uczą się szybciej i mają dostęp do większej ilości wiedzy niż my moglibyśmy przyswoić w ciągu całego naszego życia. Przyszłość, w której AI będzie jeszcze bardziej wszechstronne i inteligentne jest więc na wyciągnięcie ręki. Czego możemy się spodziewać?
- Automatyzacji rutynowych zadań. Coraz więcej firm wykorzystuje AI w codziennych, prostych zadaniach, które ludzi zwyczajnie nużą. Od wypełniania formularzy do generowania raportów AI jest gotowe zrobić wszystko, a z biegiem czasu to „wszystko” będzie się tylko rozszerzać;
- Wsparcia w podejmowaniu decyzji. Kiedy dokonujemy wyboru nigdy nie opuszcza nas strach, że są elementy, których nie wzięliśmy pod uwagę. Kiedy wspieramy się przy okazji programem, który ma dostęp do niezliczonej ilości baz danych zmniejszamy prawdopodobieństwo przegapienia jakiejś informacji;
- Personalizacji doświadczenia. Od dostosowywania ofert reklamowych po tworzenie spersonalizowanych rekomendacji, AI zmienia sposób interakcji z produktami i usługami, oferując nam doświadczenia dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.
Więc, czy to wszystko oznacza, że mamy już pakować walizki? Niekoniecznie. Pomimo rewolucyjnych zmian, które sztuczna inteligencja przynosi do świata pracy, nie oznacza to, że powinniśmy panikować i zaraz zmieniać ścieżki kariery. AI zmienia krajobraz rynku pracy, ale nie jest to koniec świata, a raczej początek nowej ery.
To nie AI jest w tym momencie pożądane a ludzie, którzy potrafią efektywnie współpracować z technologią, mają umiejętność zrozumienia jej działania i maksymalnego wykorzystania jej potencjału. Sztuczna inteligencja, mimo imponującej szybkości przetwarzania informacje i automatyzowania procesów, nadal potrzebuje naszych dokładnych instrukcji, by wykonywać te wszystkie wcześniej wspomniane działania.
Przez jeszcze jakiś czas AI będzie działać na podstawie naszych wskazówek i programowania. To my jesteśmy odpowiedzialni za definiowanie celów, za projektowanie algorytmów i za interpretację wyników, które AI generuje. W praktyce oznacza to, że nasze umiejętności w zakresie zarządzania technologią, kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów będą kluczowe na rynku pracy. Więc nie jeszcze pakuj walizek – zamiast tego przygotuj się na ekscytującą podróż w przyszłość, w której zasoby całego świata masz na wyciągnięcie ręki.