Jak skutecznie zabezpieczyć firmę w 3 krokach?

31.12.2024 Aktualizacja: 07.01.2025
Kobieta i mężczyzna pracujący przy komputerach
Katarzyna Gregier
Katarzyna Gregier
Departament Rozwoju Innowacji PFR SA
Formatted text

Z raportu CERT Polska za 2023 rok wynika, że liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w Polsce wzrosła o 53% w porównaniu z rokiem 2022. Powodem ich zazwyczaj są kampanie phishingowe i złośliwe oprogramowania, którymi hakerzy atakują firmy. Dla wielu organizacji oznacza to nie tylko straty finansowe, ale także naruszenie reputacji. W obliczu rosnących zagrożeń cyfrowych edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa staje się kluczowym elementem strategii biznesowej. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) odpowiada na te potrzeby, oferując zintegrowany ekosystem wsparcia dla firm.

Krok 1: Zdobądź podstawową wiedzę o cyberbezpieczństwie dzięki kursowi Firma bezpieczna cyfrowo

Pierwszym krokiem w budowaniu skutecznej strategii cyberbezpieczeństwa jest oczywiście edukacja. Do podstawowej ochrony nie potrzeba wiedzy specjalistycznej, a przede wszystkim świadomości zagrożeń i wzmożonej czujności, kiedy jest to potrzebne. Aby zapoznać pracowników, jak i właścicieli z potencjalnymi zagrożeniami PFR, we współpracy z portalem Niebezpiecznik.pl, stworzył bezpłatny kurs online Firma bezpieczna cyfrowo.

Kurs ten został zaprojektowany z myślą o właścicielach małych i średnich przedsiębiorstw, którzy nie maja specjalistycznej wiedzy technicznej, ale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo. Uczestnicy dowiedzą się między innymi:

  • Jak chronić dane firmowe przed wyciekiem.
  • Jak unikać najczęstszych błędów, takich jak otwieranie załączników z podejrzanych e-maili.
  • Jakie narzędzia mogą pomóc w codziennej ochronie systemów IT.

Praktyczne wskazówki zawarte w kursie pozwalają szybko wprowadzić proste, ale zarazem skuteczne zmiany w organizacji.

Krok 2: Wybierz odpowiednie technologie przy użyciu Mapy polskich rozwiązań z sektora cyberbezpieczeństwa

Gdy już posiadamy podstawową wiedzę na temat zagrożeń i sposobów ochrony, następnym krokiem jest wybór odpowiednich narzędzi technologicznych. W tym celu PFR stworzył Mapę polskich rozwiązań z sektora cyberbezpieczeństwa.

Mapa ta umożliwia szybkie znalezienie dostawców technologii oferujących usługi takie jak:

  • Ochrona sieci i systemów.
  • Audyty i testy penetracyjne.
  • Zarządzanie incydentami cyberbezpieczeństwa.
  • Analiza zagrożeń w czasie rzeczywistym.

To narzędzie jest szczególnie przydatne dla firm, które dopiero zaczynają inwestować w ochronę IT. Pozwala zrozumieć zakres dostępnych rozwiązań, porównać oferty i wybrać tą najlepiej dostosowane do swoich potrzeb. Co więcej, korzystanie z mapy wzmacnia polski rynek technologii, promując rodzimych dostawców.

Firma bezpieczna cyfrowo. Kurs z Niebezpiecznik.pl

Ataki w sieci mogą sparaliżować działalność każdej firmy, ale dzięki odpowiednim działaniom możesz im skutecznie zapobiegać. Wystarczy, że nauczysz się, jak rozpoznawać ataki, chronić wrażliwe dane i unikać błędów, które przestępcy wykorzystują do włamań. Z kursu dowiesz się, jak prosto zabezpieczyć firmę w sieci, podnieść standardy bezpieczeństwa i ochronić się przed kosztownymi incydentami.

Zapobiegaj i nie daj się hakerom!

Zapraszamy na kurs przygotowany wspólnie z Niebezpiecznik.pl

Formatted text

Krok 3: Testuj rozwiązania i wybierz najlepsze dla siebie w ramach Partnerstwa technologicznego PFR

Trzecim krokiem w kierunku cyberbezpieczeństwa jest testowanie rozwiązań. Dzięki oferowanemu przez PFR programowi Partnerstwa technologicznego firmy zyskują dostęp do gamy rozwiązań cyfrowych, wspierających między innymi cyberbezpieczeństwo. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą sprawdzić, jak konkretne technologie sprawdzają się w praktyce, zanim zdecydują się na ich zakup. Program ten umożliwia przetestowanie zarówno podstawowych narzędzi ochrony, jak i zaawansowanych systemów wspierających monitorowanie zagrożeń czy zarządzanie incydentami bezpieczeństwa. Firmy mają możliwość porównania rozwiązań, ocenienia ich funkcjonalności oraz wybrania tych, które najlepiej odpowiadają ich specyficznym potrzebom i budżetowi.

Dzięki takiemu podejściu przedsiębiorcy mogą podejmować bardziej świadome decyzje, unikając nietrafionych inwestycji. Program sprzyja również budowaniu relacji z polskimi dostawcami technologii, wspierając rozwój krajowego rynku innowacji.

Wszystkie trzy kroki – edukacja, dobór technologii i ich testowanie – tworzą zintegrowany proces, który pozwala firmom skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom cybernetycznym. Programy oferowane przez PFR są nie tylko reakcją na bieżące wyzwania, ale także przygotowaniem na przyszłość.

W obliczu nadchodzącej dyrektywy NIS2, która wprowadza bardziej rygorystyczne wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa i polscy przedsiębiorcy będą musieli dostosować swoje działania do nowych regulacji. Inicjatywy PFR są doskonałą bazą do osiągnięcia zgodności z tymi wymogami.

W świecie, gdzie cyberzagrożenia stają się coraz bardziej wyrafinowane, a ich liczba systematycznie wzrasta, edukacja i odpowiednie narzędzia to jedyna skuteczna obrona. Polski Fundusz Rozwoju pokazuje, że zintegrowane wsparcie może być nie tylko środkiem ochrony, ale także szansą na rozwój w cyfrowym świecie.

Najnowsze wpisy

Dziecko siedzące przed komputerem
21-01-2025

Przyszłość e-learningu: Czy AI zastąpi trenerów i wykładowców?

Edukacja dzisiaj stoi u progu rewolucji. Już nie tylko kształcenie zdalne, ale i wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji pojawia się w zasięgu ręki. Rozwiązania AI wspierają proces uczenia się dzięki personalizacji sposobu edukacji i otwierają nowe możliwości dostępu do wiedzy.
Kobieta i mężczyzna stojący przy robocie
20-01-2025

Rozwój dzięki współpracy – nauka i biznes w jednym kierunku

Współpraca nauki i biznesu w ramach projektów badawczo-rozwojowych (B+R) otwiera nowe możliwości zarówno dla firm, które chcą rozwijać nowatorskie produkty i usługi, jak i dla naukowców, poszukujących sposobów na komercjalizację wyników swoich badań.