Jak pozyskać kapitał dla start-upów? 4 kluczowe strategie finansowania startupów, które musisz znać!
Start-up to doskonałe rozwiązanie dla każdego początkującego przedsiębiorcy. Dzięki takiej formie prowadzenia własnej działalności możliwe jest nie tylko wdrożenie się w specyfikę działania na własny rachunek, ale też pierwsze pozyskanie pierwszych kontaktów i znalezienie swojego miejsca w branży. Przedsiębiorstwo, będąc startupem, wymaga jednak pewnych nakładów finansowych. Sprawdź, jak pozyskać różne formy dofinansowania dla swojego biznesu i stworzyć firmę swoich marzeń.
Dlaczego finansowanie jest kluczowe dla start-upów?
Inkubacja przedsiębiorstwa w postaci funkcjonowania jako startup to ogromne wsparcie i pomoc dla początkującego przedsiębiorcy. Nie zawsze jednak do prowadzenia takiego biznesu posiadamy odpowiednio duży kapitał. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z postawionych sobie celów. Możliwe jest skorzystanie z wielu różnych form dofinansowania. Można w ten sposób nie tylko odpowiednio wyposażyć firmę w niezbędne środki i zaplecze do prowadzenia działalności, ale też zdobyć finanse na przyszłościowe inwestycje, rozwój i zakup surowców czy materiałów. Aby odpowiednio przygotować się do pozyskiwania środków na rozwój firmy, warto zwrócić uwagę na bezpłatne kursy online, które dobrze jest zrealizować, będąc początkującym przedsiębiorcą.
Poprzez pozyskiwanie środków finansowych w ramach różnego rodzaju projektów, dotacji czy funduszy przedsiębiorca ogranicza również ryzyko ewentualnej straty własnych oszczędności. Dzięki temu może zabezpieczyć środki niezbędne na swoje utrzymanie lub rozpoczęcie nowej działalności. Niepowodzenie może się zdarzyć w przypadku każdego biznesu, co warto brać pod uwagę, opracowując sposób finansowania prowadzonej działalności.
Strategia 1: Dofinansowanie na start firmy
Fundusz na rozwój firmy można pozyskać poprzez takie źródła finansowania jak kredyt czy wzięcie pożyczki. Są to jedne z popularnych form organizowania pieniędzy na start, choć nie jedyne. Tworząc własne przedsiębiorstwo, trzeba liczyć się z faktem, że kredyt czy pożyczkę trzeba będzie spłacić.
Tymczasem istnieją sposoby, aby uzyskać wsparcie finansowe w sposób bezzwrotny i bez ryzyka, że w razie niepowodzenia firmy nie będziemy w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania.
Strategia 1: Programy i dotacje rządowe
Obecnie osoby, które decydują się na rozpoczęcie własnej działalności, mogą liczyć na różnego rodzaju dofinansowania, które można otrzymać na podstawie wniosków składanych w różnych instytucjach, w zależności od branży. Każdego roku państwo, jak i organizacje czy instytucje oferują niejeden program, z którego można skorzystać, tworząc startup i otrzymać określone kwoty na rozwój swojego biznesu.
Fundusze europejskie
Dotacja dla własnego start-upu możliwa jest także dzięki skorzystaniu z dostępnych funduszy europejskich. To wsparcie finansowe w wysokości nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Można zdecydować się na grant, ale też liczne platformy startowe, które oferują nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe, lecz także pomoc w trakcie rozwoju firmy, wsparcie w postaci dostępu do różnego rodzaju spotkań i szkoleń czy możliwość nawiązania cennych relacji biznesowych.
Wśród możliwości finansowania znajdują się fundusze unijne i możliwość skorzystania m.in. z pomocy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy wypełnienia wniosków w naborach ogłaszanych dla rolników w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przykładowo, w ramach programu „Małe Przetwórstwo” w 2024 roku można otrzymać od 20 000 do 500 000 zł dotacji. W przypadku skorzystania z „Rozwoju Małych Gospodarstw” jest o kwota do 120 000 zł.
Bezzwrotną dotację na rozwój własnej działalności gospodarczej można też uzyskać w Urzędzie Pracy. Wielokierunkową pomoc oferuje również Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju. To m.in. pomoc w uzyskaniu pożyczek unijnych na start własnego biznesu.
Skorzystaj z praktycznej, darmowej wiedzy podczas kursu: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Strategia 2: Venture Capital
Często stosowaną formą wsparcia finansowego dla startupów jest tzw. Venture Capital. To dofinansowanie mające charakter własnościowy i polega na objęciu części udziałów lub akcji w danym biznesie. W zamian główny przedsiębiorca otrzymuje kapitał na rozwój biznesu. Choć taki model biznesowy jest dla osoby wykładającej kapitał dość ryzykowny, w przypadku młodej firmy nie są to jeszcze aż tak duże kwoty, natomiast dają nadzieję na znaczne zwroty z inwestycji w przyszłości.
Strategia Venture Capital wiąże się jednak z oddaniem części udziałów w firmie. Dana osoba nie jest wówczas jedynym właścicielem startupu. Niekiedy też dofinansowanie w ramach Venture Capital możliwe jest na podstawie spełnienia określonego warunku postawionego przez inwestora związanego np. z wdrożeniem do oferty dodatkowego, konkretnego rodzaju produktów.
Jak pozyskać finansowanie na rozwój firmy?
Kurs ma na celu wskazanie możliwych źródeł finansowania firmy, przedstawienie tajników współpracy z inwestorem, przybliżenie tematyki modeli finansowych.
Strategia 3: Platformy startowe dla nowych pomysłów
W ramach wsparcia działalności startupów wsparcie finansowe można też uzyskać w ramach obecności na różnego rodzaju platformach startowych dla nowych pomysłów. Przykładem jest w tym przypadku F6S – platforma łącząca różne startupy z programami akceleracyjnymi, gdzie można zdobyć nie tylko dofinansowanie czy wsparcie finansowe, ale też pozyskać cenne informacje o prowadzonych grantach, konkursach czy wsparciach rządowych.
Inną platformą, z której warto korzystać, prowadząc startup, jest AngelList. To także wiele możliwości akceleracyjnych i szansa na wyszukiwanie połączonych branżowo platform startowych. W miejscu tym można znaleźć nie tylko inwestorów na rozwój swojego biznesu, ale również odpowiednich pracowników.
Strategia 4: Crowdfunding
Coraz chętniej wykorzystywaną formą wsparcia finansowego startupów jest również crowdfunding. To jedna z form finansowania społecznego opierająca się na braniu udziału w dotacji określonych celów przez wpłaty i datki w zamian za drobne korzyści, takie jak zniżki, kupony czy możliwość pozyskania funduszy, np. emitując tokeny danej firmy.
Poza zdobyciem środków na finansowanie planowanych działań crowdfunding pozwala też pozyskać wiedzę co do zainteresowania firmą i oferowanymi usługami lub produktami. Może to być cenne źródło wiedzy dla dalszego prowadzenia działań związanych z rozwojem firmy.
Najczęstsze błędy przy pozyskiwaniu kapitału
W kwestii tego, jak pozyskać finansowanie na rozwój firmy i poprowadzić swój startup z sukcesem, należy dobrze przemyśleć zarówno swoje cele biznesowe, jak i to, czego oczekujemy od potencjalnych inwestorów, aby nie popełniać typowych, najczęściej spotykanych błędów w zakresie zdobywania kapitału. Zazwyczaj jest to brak właściwego przygotowania do starania się o środki, ale też nadmierne skoncentrowanie na pierwszym inwestorze, który zdecydował się wesprzeć biznes.
Nawet przy optymistycznych analizach i szansach na powodzenie biznesu nie należy też zamykać się na możliwości dofinansowania startupu. Wyłącznie samodzielne realizowanie wszystkich inwestycji oraz działań związanych z funkcjonowaniem firmy może nie tylko ograniczać potencjał biznesu, ale też przyczynić się do przyszłego niepowodzenia.