Jak obliczyć ślad węglowy? Firma bez CO2 – czy to możliwe?

Olga Karwowska
Departament Rozwoju Innowacji, Polski Fundusz Rozwoju
03.04.2024 Aktualizacja: 11.04.2024
Zdjęcie drzewa z naniesionym napisem CO2
Formatted text

Ślad węglowy organizacji stanowi fundamentalny wskaźnik środowiskowy, który mierzy ilość gazów cieplarnianych emitowanych przez tę organizację w związku z jej działalnością. W 2024 roku wszedł w życie obowiązek raportowania ESG dla największych organizacji, a z tym wszystkich ich podwykonawców, znajdujących się w łańcuchu dostaw. Prognozy na przyszłość wskazują, że ten trend będzie się nasilał, obejmując coraz większą liczbę firm, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Obecnie w Polsce bezpośrednim obowiązkiem raportowania objęte jest ok 300 firm, a w przyszłym roku będzie to już ponad 3000. 

Jak obliczyć ślad węglowy?

Jednostka śladu węglowego, wyrażana zazwyczaj w tonach ekwiwalentu dwutlenku węgla (tCO2eq), jest kluczowa, gdyż umożliwia porównywanie emisji różnych gazów cieplarnianych, pod względem ich wpływu na zamiany klimatu. To ważne, ponieważ emisje różnych gazów cieplarnianych mogą mieć znacznie różne skutki dla systemu klimatycznego. Na przykład, emisja metanu wywiera około 25 większą presję na system klimatyczny niż emisja takiej samej ilość dwutlenku węgla.

Proces obliczania śladu węglowego organizacji obejmuje trzy główne obszary emisji: bezpośrednie, związane głownie ze zużyciem energii oraz inne pośrednie emisje w łańcuchu dostaw. Emisje bezpośrednie obejmują emisje z procesów produkcyjnych, technologicznych, czy spalania paliw w pojazdach. Na emisje związane ze zużyciem energii największy wpływ ma źródło energii dla danej firmy. Czy jest to konwencjonalna elektrownia węglowa, panele fotowoltaiczne, czy na przykład pompa ciepła? Działania i podejmowane decyzje organizacji w każdym z tych obszarów mają istotny wpływ na całkowity ślad węglowy.

Obowiązek raportowania ESG, który zyskał na znaczeniu od 2024 roku, wymaga od firm zgłaszania informacji dotyczących ich śladu węglowego. Chociaż początkowo obejmował on głównie duże korporacje, to w miarę upływu czasu zakres ten będzie poszerzany, objęcie coraz większej liczby przedsiębiorstw, w tym również ich łańcuchów dostaw.

Dowiedz się więcej o ESG i transformacji energetycznej z bezpłatnych kursów online PFR

Raportowanie ESG w praktyce

Kurs „Raportowanie ESG w praktyce" składa się z 8 nagrań, które krok po kroku przygotują Cię do poprawnego, a przede wszystkim efektywnego złożenia raportu

Ślad węglowy organizacji

Celem kursu jest pomoc w zrozumieniu, co znaczy ślad węglowy i dlaczego firma powinna go wyliczać. Warto wiedzieć jak oceniać i minimalizować wpływ organizacji na zmiany klimatu

Transformacja energetyczna firm

Kurs ma na celu przekazanie wiedzy pozwalającej przygotować przedsiębiorstwo na wyzwania przyszłości związane z transformacją energetyczną

Formatted text

Jak zredukować ślad węglowy?

Z perspektywy firmy, warto zastanowić się nad redukcja swojego śladu węglowego zwłaszcza w trzech obszarach: zarządzaniu budynkiem, procesami produkcyjnymi i transportem. Znaczną redukcję śladu węglowego organizacji można uzyskać dzięki termomodernizacji budynków i zwiększeniu energooszczędności używanych sprzętów. W diagnozie obszarów, wymagających największej uwagi warto przeprowadzić audyt energetyczny.

Zarówno dla firm będących pod bezpośrednim obowiązkiem raportowania, jak i tych współpracujących z dużymi korporacjami, obliczanie śladu węglowego staje się niezbędnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania regulacji, ale również troski o środowisko naturalne oraz budowania lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości.

Wdrażanie działań mających na celu redukcję śladu węglowego organizacji nie tylko zmniejsza jej negatywny wpływ na środowisko, ale może także przynieść korzyści finansowe poprzez zmniejszenie kosztów wykorzystywanej energii, zwiększenie efektywności operacyjnej lub podniesienie konkurencyjności na rynku. Dlatego zachęcamy wszystkie przedsiębiorstwa do aktywnego zaangażowania się w proces raportowania ESG i podejmowania działań mających na celu redukcję swojego śladu węglowego. 

Najnowsze wpisy

Ilustracja ESG
06-05-2024

Strategia ESG - co to jest oraz co powinna uwzględniać?

Zrównoważony rozwój staje się kwestią strategiczną dla wielu firm. Pojawiają się oczekiwania nie tylko związane z realizacją celów biznesowych, ale również pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko naturalne.
06-05-2024

Design thinking - "nie dziękuję", czyli innowacje w firmie

Na przestrzeni ostatnich lat narosło wiele mitów nt. różnych sposobów pobudzania kreatywności i innowacyjności w organizacji. Po szybkim zachwycie metodykami takimi jak design thinking nastał czas refleksji i ewaluacji działań.
Ilustracja przedstawiająca ludzi pracujących w jednej organizacji
30-04-2024

5 kroków budowania kultury organizacyjnej

Czym tak naprawdę jest kultura organizacyjna firmy i jakie są jej rodzaje? Jaką rolę odgrywa ten element w kontekście funkcjonowania zarówno mniejszych, jak i większych podmiotów? Co warto wiedzieć o korzyściach, które przynosi?