Dlaczego warto robić zawodowe postanowienia noworoczne?

10.01.2025
Otwarty kalendarz na 2025 rok, leżący na biurku wraz z długopisem i karteczkami samoprzylepnymi
Katarzyna Gregier
Katarzyna Gregier
Departament Rozwoju Innowacji PFR SA
Formatted text

Styczeń to czas, kiedy nagle siłownie są pełne, a ludzie kupują masowo poradniki i książki do nauki języków. W kontekście zawodowym postanowienia noworoczne mogą stać się katalizatorem zmian, pomagając w wyznaczaniu kierunku rozwoju i motywując do działania. Jednak zanim rzucimy się w wir planowania warto upewnić się, że nasz vision board będzie czymś więcej niż listą marzeń. Jak więc przełożyć wielkie plany na realne działania?

Jakie umiejętności rozwijać w 2025?

Jeśli jeszcze nie wiesz, od czego zacząć, spójrz na trendujące na rynku pracy kompetencje przyszłości, które znajdziesz w artykule „Top 8 kompetencji w 2025 roku”.

Umiejętności miękkie, takie jak komunikacja czy zarządzanie czasem są równie ważne co certyfikaty, które wpisujemy do CV. To dzięki nim stajemy się osobami, które tworzą wokół siebie dobrą atmosferę, a pracodawcy chętnie nas zatrudniają.

Zastanów się, jakie kompetencje techniczne są obecnie najbardziej pożądane w Twojej branży. Może to być nowy język programowania, specjalistyczne narzędzia do analizy danych lub metody tworzenia kreatywnego.

Warto rozważyć również poszerzenie swojej znajomości języków obcych, co dzisiaj często jest już koniecznością w międzynarodowych firmach. Od najpopularniejszych języków, takich jak niemiecki czy hiszpański, po te bardziej niszowe, jak chiński. Inną opcją jest poszerzenie swojej wiedzy w zakresie języka, który już się opanowało; przykładowo, ucząc się jego specjalistycznego słownictwa np. biznesowego angielskiego, który może usprawnić umiejętności negocjacyjne czy prezentacyjne.

Jeżeli w najbliższym czasie planuje się zmianę miejsca pracy lub nawet i branży warto zastanowić się nad postawieniem sobie za cel w nowym roku poznanie więcej osób z tych kręgów. Udział w konferencjach branżowych, webinarach i lokalnych spotkaniach networkingowych może skutecznie powiększyć sieć nowych kontaktów, a także ułatwić tranzycję do nowego miejsca pracy. Planując działania, to właśnie dobrze zaplanowany networking może być jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwój kariery. Inspiracją mogą być wskazówki zawarte w artykule „Zmiana branży nie musi być wyzwaniem – jak odnaleźć się w nowym środowisku zawodowym”.

Jak ustalać postanowienia na nowy rok, które realnie można zrealizować?

Kluczem do sukcesu jest właściwe formułowanie postanowień. Nie wystarczy powiedzieć „Chcę się rozwijać zawodowo”. Potrzeba konkretów. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się metoda SMART, która zakłada, że cel powinien być:

  • Konkretne (Specific): Zamiast „Chcę poprawić zarządzanie czasem”, lepiej założyć, że: „Każdego dnia będę planować zadania na kolejny dzień przed zakończeniem pracy”
  • Mierzalne (Measurable): Postanowienie musi dać się ocenić. Przykład: „Przeczytam trzy książki o przywództwie do końca czerwca”.
  • Osiągalne (Achievable): Cel powinien być realistyczny. Nauka nowego języka w dwa miesiące? Być może, ale tylko przy intensywnym planie.
  • Istotne (Relevant): Postanowienia powinny być zgodne z twoimi priorytetami zawodowymi.
  • Określone w czasie (Time-bound): Każdy cel powinien mieć wyznaczony termin realizacji.

Metody skutecznego realizowania noworocznych postanowień

Lista postanowień to dopiero początek. Kluczowe jest stworzenie szczegółowego planu działania. Rozpisz każdy cel na mniejsze kroki, przypisz im terminy oraz określ sposoby realizacji. Na przykład, jeśli chcesz zdobyć nowy certyfikat, twój plan może obejmować zapisanie się na kurs, przygotowanie harmonogramu nauki i rezerwację czasu na egzamin. Dobrze zorganizowany plan powinien również uwzględniać realistyczne terminy realizacji każdego etapu, tak aby unikać presji, która może prowadzić do frustracji.

Systematyczność jest tutaj kluczowa. Regularne monitorowanie postępów pozwala na bieżąco oceniać, co działa, a co wymaga poprawy. Warto korzystać z dostępnych aplikacji do zarządzania zadaniami (np. Trello czy Asana), które umożliwiają codzienne śledzenie progresu. Takie odznaczanie zrealizowanych zadań wpływa pozytywnie na ośrodek nagrody znajdujący się w mózgu i motywuje do dalszej pracy. 

Jak radzić sobie z trudnościami w realizacji postanowień noworocznych?

Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Trudności mogą wynikać z wielu czynników, natłoku obowiązków, sytuacji życiowej czy zbyt ambitnych celów. Ważne jest jednak, by mimo wszystko wypracować sposób radzenia sobie z problemami i nie poddawać się. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zidentyfikuj źródło trudności. Czy problemem jest brak motywacji, a może zbytnia ogólność określonego celu albo brak czasu? Dzięki dokładnemu sprecyzowaniu powodu trudności można łatwiej znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Określić dokładniej cel, przeanalizować, czy rzeczywiście zgadza się z naszymi priorytetami życiowymi czy poprawić organizacje dnia.

Nie można się też zamykać na modyfikację celów. Nie każde postanowienie można zrealizować w jego pierwotnym brzmieniu. W ciągu roku wiele może się zmienić – od sytuacji zawodowej - do priorytetów życiowych. Pamiętaj, że nikt nie rozlicza się z Twoich celów, nie musisz niczego „dowozić” w pierwotnej wersji.

Warto dzielić cele na mniejsze etapy, które są łatwiejsze do osiągnięcia i wpływają lepiej na dobrostan psychiczny. Każdy zrealizowany krok to motywacja do dalszego działania i satysfakcja z sukcesu. Na przykład, zamiast myśleć o całej nowej umiejętności, skup się na nauce jednego konkretnego narzędzia czy zrealizowania modułu kursu.

Warto rozważyć tworzenie vision boardów i zaplanować dla siebie nagrodę za zrealizowanie swojego celu. Jeśli celem jest przykładowo nauka języka to po zdobyciu certyfikatu można rozważyć wycieczkę do konkretnego miejsca. Wizualizacja swoich celów i podróży, do której dążymy może stanowić świetną motywację.

Lista postanowień noworocznych nie zawsze musi kończyć na dnie szuflady jako bolesny wyrzut sumienia. Warto stawiać sobie cele, które są osiągalne i zgodne z naszymi planami i wartościami. Rozwijanie umiejętności, które rzeczywiście nam się przydadzą jest najlepszym sposobem na to, żeby przez cały rok czuć się zmotywowanym do rozwoju i skończyć 2025 bogatszym o doświadczenia i nowe zdolności.

Najnowsze wpisy

Kobieta z laptopem zerkająca do notesu
13-01-2025

Jak stworzyć harmonogram działań firmy na nowy rok?

Dla wielu małych firm, kiedy już postawią sobie cele, wyzwaniem jest stworzenie harmonogramu działań, który doprowadzi ich sukcesu. Odpowiednio zaplanowany harmonogram działań pozwala nie tylko usprawnić codzienne funkcjonowanie organizacji, ale także zwiększyć jej efektywność i konkurencyjność.
Kobieca twarz z wyświetlonym tekstem na twarzy
09-01-2025

5 najważniejszych trendów AI w 2025 roku

Sztuczna inteligencja nie tylko rewolucjonizuje sposób, w jaki pracujemy, ale także wpływa na codzienne życie. W miarę jak technologia ta staje się coraz bardziej zaawansowana, jej zastosowania będą się rozszerzać na nowe obszary, przynosząc korzyści zarówno dużym korporacjom, jak i małym firmom.